Balti riigid avavad 15. mail omavahelised piirid

{{1588755840000 | amCalendar}}
Leedu peaminister Saulius Skvernelis (vasakul), Läti peaminister Krišjanis Karinš ja Eesti peaminister Jüri Ratas tänavu veebruaris.
Leedu peaminister Saulius Skvernelis (vasakul), Läti peaminister Krišjanis Karinš ja Eesti peaminister Jüri Ratas tänavu veebruaris. Autor/allikas: Stenbocki maja

Balti riikide valitsusjuhid otsustasid avada alates 15. maist omavahelised piirid kodanike vabaks liikumiseks.

"Arvestades edukat koroonaviiruse COVID-19 ohjeldamist, leppisime konverentsikõneluse käigus Eesti peaministri Jüri Ratase ja Leedu peaministri Saulius Skvernelisega kokku avada Balti rikide omavahelised piirid alates 15. maist," kirjutas Läti peaminister Krišjanis Karinš kolmapäeval Twitteris.

Sama kinnitas paarkümmend minutit hiljem ka peaminister Ratas, kes lisas oma Twitteri-postituses, et tegemist on suure sammuga tagasipöördumisel normaalse elu juure.

"Me jõudsime ühisele seisukohale, et kõik kolm Balti riiki ohjeldavad nõuetekohaselt koroonaviiruse levikut," märkis Facebookis Leedu peaminister Saulius Skvernelis. "Lisaks usaldame üksteise tervisesüsteeme. Seetõttu eemaldame alates 15. maist Leedu, Läti ja Eesti kodanikele piirangud Balti riikide vahel liikumiseks," vahendas BNS Skvernelise sõnu.

Teistest riikidest saabuvad kodanikud peavad siiski hoidma 14 päeva isolatsiooni, lisas Karinš. Sõnastusest võib järeldada, et see ei puuduta Balti riikide elanikke.

"Kui räägime välispiirist, näiteks Venemaaga, siis teatud erisused peaksid jätkuma edasi seoses koroonaviirusega," rõhutas ka Ratas kolmapäeval riigikogu infotunnis küsimustele vastates.

Ratas lisas ka, et avanemise detaile täpsustab lähipäevil välisministritest koosnev töörühm.

Läti uudisteagentuur LETA rõhutas oma teates, et Läti ei ole ka eriolukorra ajal kehtestanud Euroopa Liidu sisepiiril piiriületamisel piiranguid, mis tähendab, et Leedu ja Eesti piiril pole Läti võimud inimeste liikumist takistanud.

Ehkki Läti peatas rahvusvahelise transpordi alates 17. märtsist, pole keelatud Läti piiride ületamine erasõidukitel või jalgsi. Piiriületamise keeld puudutab ainult EL-i välispiiri ehk Venemaa ja Valgevene piiri, kuid ka selles osas saavad ametnikud teha erandeid, märkis LETA.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: