Sakkov: Eesti võiks Ida-Euroopat ja Hiinat ühendavast formaadist lahkuda

Sven Sakkov Uudistemajas
Sven Sakkov Uudistemajas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Tulenevalt kommunistliku Hiina kasvavatest püüetest oma mõju maailmas laiendada tuleks Eestil Hiinat ja Ida-Euroopa riike ühendavast 17 + 1 formaadist välja astuda, kirjutab Eesti Ekspressis avaldatud arvamusloos Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Sven Sakkov.

"Seda võiks teha koos samameelsete riikide grupiga," märgib Sakkov.

"On paratamatu, et USA-Hiina vastasseis peegeldub ka NATO-s. Euroopal on vaja Venemaa ohjamiseks USA sõjalist tuge. USA-l on Hiina ohjamiseks vaja Euroopa poliitilist ja majanduslikku tuge. Kui Euroopa jätab USA tema vastasseisus Hiinaga ilma toeta, siis võib selle tagajärjeks olla USA tagasitõmbumine Euroopast ja NATO-st," kirjutab Sakkov. "Teisisõnu jääks siis Euroopa oma vastasseisus Venemaaga üksi. On ütlematagi selge, et Balti riigid on esimesed osad Euroopa Liidust, mis selle protsessi hammasrataste vahele jäävad."

Mida siis teha? "Esiteks hoida kaitseinvesteeringuid Eestis ja olla selle eestkõnelejaks ka NATO-s. Teiseks võiks Eesti Hiinat ja Ida-Euroopa riike ühendavast nn 17 + 1 formaadist välja astuda. Seda võiks teha koos samameelsete riikide grupiga," pakub kaitseuuringute keskuse juht välja.

"Strateegiliste taristuinvesteeringute koha pealt tasub selle asemel pöörata kogu tähelepanu Kolme Mere Initsiatiivile. Kolmandaks tuleb kommunistlikku Hiinat hoida eemal Eesti strateegilisest taristust – 5G-st, Helsingi-Tallinna tunnelist ja muust sellisest," märgib Sakkov.

"Ja neljandaks tuleb toetada USAd nende uues suures vastasseisus [Hiinaga]. Mitte USA pärast, vaid ikka meie endi julgeoleku pärast," lõpetab Sakkov oma kirjutise.

Allikas: Eesti Ekspress

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: