Kolme mere tippkohtumisel on lubanud osaleda kümne riigi liidrid

Kolme mere tippkohtumisel 2017. aastal Varssavis osales ka USA president Donald Trump. Fotol tervitab ta Horvaatia presidenti Kolinda Grabar-Kitarovici, pildi keskel on Poola president Andrzej Duda, tagareas eesti president Kersti Kaljulaid, Rumeenia pres
Kolme mere tippkohtumisel 2017. aastal Varssavis osales ka USA president Donald Trump. Fotol tervitab ta Horvaatia presidenti Kolinda Grabar-Kitarovici, pildi keskel on Poola president Andrzej Duda, tagareas eesti president Kersti Kaljulaid, Rumeenia pres Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Lubaduse osaleda oktoobri keskel Tallinnasse kavandatud Kolme mere algatuse liikmesriikide tippkohtumisel on andnud juba kümne riigi liidrid, Eesti teeb otsuse foorumi formaadi suhtes ilmselt augusti lõpus.

"Oma osalemisest on tänaseks teatanud kümne (Kolme mere algatuse - toim.) liikmesriigi presidendid, Euroopa Komisjoni asepresident Margrethe Vestager, Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson, Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier, USA Rahvusvahelise Arengu Finantseerimise Korporatsiooni juht Adam Boehler ning mitmed erasektori tippjuhid," ütles Kolme mere tippkohtumise ja ärifoorumi kommunikatsioonijuht Uko Urb.

Tema sõnul sõltub 19.-20. oktoobril Tallinnas peetava foorumi külastamine koroonaviiruse pandeemia tõttu tervishoiukaalutlustest ning reisimispiirangutest. "Loomulikult jälgime tähelepanelikult COVID-19 pandeemiaga seotud arenguid maailmas, mis mõjutavad ka planeeritavat sündmust. Lähinädalatel langetame otsuse, millisel viisil on turvaline, mõistlik ning võimalik tippkohtumist ja ärifoorumit läbi viia," selgitas ta.

"Seniste kontaktide pinnalt võib öelda, et huvi Kolme Mere tippkohtumise ja ärifoorumi vastu on suur," lisas Urb.

Kolme Mere algatuse koostööplatvormis osaleb 12 Aadria mere, Läänemere ja Musta mere vahel asuvat Euroopa Liidu liikmesriiki - Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari. Algatuse partnerid on ka Ameerika Ühendriigid ja Saksamaa ning Euroopa Komisjon.

Algatuse eesmärk on edendada koostööd eelkõige energia-, transpordi- ja digisektorite taristu arendamiseks ning selle tarbeks loodi ka Kolme mere investeerimisfond, milles Eesti on lubanud osaleda kuni 20 miljoni euroga.

Varasema plaani kohaselt oleks Kolme Mere tippkohtumine pidanud toimuma Tallinnas 16.-17. juunini, kuid koroonapandeemia tõttu lükkas Eesti selle sügisesse.

Poola president Andrzej Duda avaldas teisipäeval videopöördumise, milles rõhutas Kolme mere algatuse tähtsust regiooni majandusele ning kinnitas, et ootab väga tippkohtumist Tallinnas.

Tippkohtumist juhiks Eesti president Kersti Kaljulaid ning selle toimumispaigaks on valitud Kultuurikatel.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: