Euroopa Liidu asjade komisjon kujundab uue seisukoha ühislaenu küsimuses

Anneli Ott
Anneli Ott Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) kavatseb kujundada uue seisukoha seoses EL-i ühislaenu küsimuses, ütles komisjoni esimees Anneli Ott (KE).

"Me ei ole seda eilset Euroopa Komisjoni ettepanekut veel ELAK-is arutanud ja me teeme seda parlamentaarse kuulamise formaadis esmaspäeval. ELAK lõpliku seisukoha kujundab siis kui valitsus on meile oma seisukoha esitanud," lausus Ott.

ELAK-i reformierakondlasest liige Aivar Sõerd ütles Vikerraadio saates "Opositsioonitund", et Euroopa Liidu asjade komisjoni puhul kehtib praegugi positsioon, mis ei toeta ühiseid võlakirju. "Seal on selgelt kirjas Eesti mittetoetav positsioon," lausus Sõerd.

"Ilmselt muudetakse see positsioon Euroopa Liidu asjade komisjonis ära selleks, et peaminister saaks selle asjaga edasi minna," lisas Sõerd.

Anneli Oti sõnul on kolmapäevase Euroopa Komisjoni ettepaneku valguses põhjust varasema seisukoha ümber vaatamiseks.

"Jah, varasemalt me oleme arutanud neid varasemaid ettepanekuid, mis on tulnud kriisi leevendamise raames just Itaalia ja Hispaania aitamise mõttes. Seal tõesti Eesti ei ole seda toetanud. See uus pakett on kindlasti erinev ettepanek. Loomulikult nii valitsus kui ka parlament, sealhulgas Euroopa Liidu asjade komisjon vaatab selle täiesti uue pilguga uuesti üle," rääkis Ott.

"Praeguse ettepaneku järgi on ka Eesti neto saaja, mitte neto maksja," lisas ta.

"Ma arvan, et see on väga jõuline käik, mis komisjon praegu tegi selleks, et majandust kiiresti toimima aidata ja ma arvan, et Eesti siin kindlasti kaalub seda ettepanekut väga tõsiselt," sõnas Ott.

Aivar Sõerd ütles, et tema Euroopa Liidu ühislaenu ei toeta. "Mingis mõttes see on tundmatule alale minek, sellepärast, et sellist instrumenti nagu ühine võlakiri sellist ei ole varem olnud. Ja tegelikult seni pole ka Eesti ühist võlakirja toetanud. Minu seisukoht on, et see on asi, mida ei saa mitte kuidagi toetada. Siin tekib väga palju probleeme ja väga palju riske," lausus Sõerd.

Euroopa Komisjon tahab majanduse taaskäivitamiseks laenata 750 miljardit eurot, millest 500 miljardit antakse riikidele toetustena ja 250 miljardit laenudena. Ühisel laenul põhinev fond täiendab Euroopa Liidu järgmise seitsme aasta 1,1 triljoni euro suurust eelarvet.

Eesti valitsuses puudub ühisvõla osas ühte seisukoht. Peaminister Jüri Ratas (KE) on öelnud, et see on samm õiges suunas. Tema koalitsioonipartnerid EKRE juht Mart Helme ja Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder on ühisvõlale vastu.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: