Belgia prints asus Leopold II kaitsma

Belgia prints Laurent 2017. aastal sõjaväeparaadi vaatamas.
Belgia prints Laurent 2017. aastal sõjaväeparaadi vaatamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / YVES HERMAN

Belgia kuninga noorem vend, prints Laurent, asus kaitsma kunagist kuningat Leopold II, kelle korraldatud hirmuteod Kongos on ajendanud belglasi koguma allkirju tema monumentide mahavõtmiseks.

"Ta ei käinud kunagi Kongos. Ma ei näe, kuidas ta sai sealsetele inimestele kannatusi tekitada," ütles Laurent reedel väljaandes Sudpresse avaldatud intervjuus, mida vahendas Politico. "Tuleb aru saada, et oli palju inimesi, kes töötasid Leopold II heaks ja need inimesed panid toime kuritarvitusi," lisas prints, kelle vana-vanaonu Lepold II oli.

Laurent'i kommentaar järgnes sellele, kui USA-st alguse saanud rassismivastased meeelavaldused on kandunud ka mujale maailma ning nende käigus on asutud maha võtma orjandusega tegelenud või seda toetanud tegelaste monumente.

Praeguse Kongo Demokraatliku Vabariigi territoorium oli kuningas Leopold II eravaldus aastatel 1885-1908, mida ta halastamatult röövis. Leopold II valitsemisaega meenutatakse Kongos kui eriti julma perioodi, milles hukkus sunnitöö, piinamiste ja tapmiste tagajärjel umbes 10 miljonit elanikku. Nii olevat tolleaegne tüüpiline karistus olnud töölise või tema lapse käe maha raiumine. Belgias on juba üks Lepold II kuju maha võetud, paljud soditud ning lisaks kogutud üle 75 000 allkirja Leopold II kujude ning muude teda meenutavate maamärkide ja nimetuste kaotamiseks.

Belgia kuningakoda ei ole seni vastanud üha kasvavatele nõudmistele võtta riigi koloniaalmineviku osas seisukoht, märkis ajaleht Le Soir.

Kuningas Philippe'ist kolm aastat noorem Laurent on tuntud oma mõtlematu sõnakasutusega, märgib Politico.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: