Merike Jürilo lahkub terviseameti juhi kohalt

{{1592468820000 | amCalendar}}

Merike Jürilo lahkub omal soovil terviseameti juhi ametikohalt, sest teda riivasid sotsiaalminister Tanel Kiige sõnad usalduse puudumise kohta.

"Me oleme kogu kriisi vältel olnud sotsiaalministriga tihedas kontaktis. Minu jaoks on ta olnud valitsuskoostöö põhilüli. Tema on olnud valitsuses meie esindaja, mina olen sinna sattunud harva. Selles mõttes oli pisut kurb lugeda ja kuulata väidet, et justkui usalduslikku suhet ei ole sotsiaalministriga tekkinud. Mulle tundus küll, et see oli üsna usalduslik suhe kuni eilseni," sõnas Jürilo.

Ta lisas, et juhil on võimalik eesmärke täita ja tulemusi saavutada, kui on usaldus vastava poliitika kujundajaga.

"Me teame, et meil võivad lähiajal haigestumise näitajad kasvada. Terviseamet vajab juurde ressurssi. Ja ma ei soovi, et minu isiku pärast jääb valdkonnal vajalik ressurss saamata. Või et on võimatu meeskonnal oma ülesandeid täita ja lõppkokkuvõttes kannatab Eesti inimene," sõnas Jürilo.

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles ERR-ile, et Jürilo oli koostöö tõenäolise lõppemisega kursis alates 1. juunist ja seetõttu ei saanud ministri kolmapäevane kommentaar tulla talle üllatusena.

"Tõsi on see, et oleme sel teemal Merike Jüriloga juunikuus korduvalt rääkinud. Esimene kord, kus jätkamise võimalikkust või võimatust arutasime, oli 1. juuni. Postimehele antud kommentaar oli aus hinnang olukorrale, mis puudutab valitsuse ja terviseameti vastast koostööd," sõnas Kiik.

Kiik selgitas, et usalduse kaotuseni viisid väikesed asjad, mis kuhjusid.

"Väikesed küsimused ja möödarääkimised ja kommunikatsioonihäired on aidanud kaasa umbusaldusliku õhkkonna tekkimisele valitsuse ja terviseameti vahel. Ja selleks, et järgmise kriisi ajal oleks hea töine rütm, olid need muutused vajalikud."

Jürilo: soovitusi tagasi astuda ei tulnud

Merike Jürilo ja sotsiaalminister Tanel Kiige ühisel pressikonverentsil ütles minister, et ei soovi täpsustada, millised need konkreetsed asjaolud olid, mis usaldamatust kasvatasid ning ta eelistab jääda ebamääraseks. Küll kinnitas ta, et neid oli kokku kümmekond, mitte üks-kaks ja nende kuhjumine algas tasapisi juba märtsist, kus igas kuus neid siiamaani välja karikasse juurde tilkus, kuid ühtki neist ei saa esile tuua kui murdepunkti põhjustajat.

"Ükski vihmapiisk ei pea end uputuse eest vastutavaks," ütles Kiik. "Oleme kohtunud mai lõpus ja juuni jooksul terviseameti juhiga korduvalt ja leppinud kokku, et selleks, et järgmiseks kriisiks saaks valmistuda tarbetu minevikutaagata ja eelarvamuslike hoiakuteta, umbusu õhkkonnata, on parem, et Merike Jürilo taandub ametist."

Jürilo aga ütles, et väited, nagu minister oleks talle juba kuu aega järjest andnud soovitusi tagasi astuda, ei vasta tõele.

"Ei, me ei ole kuu aega järjest käinud kohtumas, et kuule, kas sa juba hakkad minema – päris nii see ei olnud," kinnitas Jürilo.

Ta lisas, et lõplik arusaam koostöö mittelaabumisest sündis siiski alles eelmisel nädalal.

Terviseameti juht Merike Jürilo on olnud osade valitsuspoliitikute kriitika all juba koroonakriisi algusest. Ametile heideti näiteks ette, et see andis rohelise tule Saaremaa ja Itaalia võrkpallurite mängule. Viimastel nädalatel on ta sattunud vastasseisu valitsusega ärimeeste kingitud kiirtestide tõttu, mida amet ei pidanud vajalikuks kasutusele võtta, kuni tegi seda valitsuse otsesel korraldusel. Kuni kolmapäevani oli sotsiaalminister Tanel Kiik avalikult veel tema kindel toetaja.

 

Toimetaja: Urmet Kook, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: