Indrek Kiisler: Merike Jürilo näidispoomine

Indrek Kiisler
Indrek Kiisler Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Terviseameti juht Merike Jürilo sai valitsuselt sule sappa. Kas selleks oli ka reaalselt põhjust, seda pole võimalik kõrvalt hinnata, kirjutab Indrek Kiisler.

Merike Jürilo teadis ilmselt juba pikemat aega, et poliitikud teevad talle tuule alla. Miks suusad risti läksid? Ja miks läksid suusad risti kõigi valitsuserakondadega?

EKRE puhul pole midagi imelikku, nende poliitilisse retoorikasse on sisse kodeeritud ametnike kirumine, see on osa populismist ja sellisena ka arusaadav. Nende jaoks on peaaegu kõik ametnikud usaldust mitteväärivad, lollid, laisad ja ülemakstud - lihtsalt vastikud puugid Eesti rahva kaenlaaluses.

Ilmselt on selle aasta huumorifoto preemiakandidaat pilt EKRE saadikust Kalle Grünthalist, kes laekus riigikokku vihmakeebiga ja teatas, et spetsialiste ei tasu usaldada, lisaks oli fraktsioonikaaslane talle soovitanud jahimeheprille, sest need kaitsvat silmi. Viroloogid said kõhutäie naerda, aga EKRE käitus sellele erakonnale loomupärasel viisil ja mulle nende järjekindlus meeldib.

On arusaadav, et iga poliitik võtab igast kriisist maksimumi. Kriis pakub erakordseid võimalusi säramiseks kaamerate ja mikrofonide ees. Ka seda ei saa poliitikutele ette heita, eks põhiolemuselt ongi nende töö sisuks oma oskuste ja ideede müük.

Kõigepealt pidi peaminister Jüri Ratas eriolukorra juhina näitama, et ta on võimekas juht. Mida ta muuseas ongi ja ta tõestas seda veel kord. Aga igaks juhuks on kasulik hoida enda kõrval ka märklauda, millesse saavad kritiseerijad oma kriitikanooli visata. Siis ei saa ise pihta. Terviseameti ämbrisseastumine Saaremaa võrkpallivõistluse lubamisega oli selleks ka soodsa taustamärklaua loonud.

Jüri Ratas üritas ka terviseameti tegemisi pisiasjadeni juhtida, iga uue kriisikolde puhul tegi ta lugematul arvul telefonikõnesid ja tegeles detailidega, mis polnud tema ampluaa. Eks ametnikud ole ka Ratase säärase stiiliga juba harjunud.

Valitsuse sõnaosavaim minister on Isamaase kuuluv välisminister Urmas Reinsalu, kellele pole säramiseks isegi kaameraid ja mikrofone vaja. Piiridel päevadeks toppama jäänud eestlased jäid kiiresti tahaplaanile, küll aga kuulsime maskide hankimisest, piiride sulgemisest, erakordsest koostööst Soome välisministriga ja paljust muust, mida kriisi ajal sai ära tehtud.

Reinsalu vastasseis terviseametiga oli veidi teistsugune. Esiteks ei meeldinud terviseametile Reinsalu piiride sulgemise ja keeldude kehtestamise tuhin ja lõpuks see õnnetu juhtum Isamaa sponsori kiirtestidega, millesse terviseamet varjamatu skepsisega suhtus.

Poliitikud peavadki otsustama ja õigus on nendel, kes ütlevad, et otsustamine on aegade jooksul läinud liigselt ametnike kätte. Ja ametnikud teevad ka vigu ja valearvestusi, terviseamet ei ole siin mingi erand. Reformierakonna viimaseid valitsusi iseloomustas tardunud olek, oskus rääkida laiast vaatest, aga sisulist tööd tegid ametnikud oma ettekujutuste järgi.

See valitsus on minu meelest viinud pendli teise äärmusesse ja poliitikud tahaksid tegeleda iga detaili, iga pisiasjaga. Muuseas, Tanel Kiik ütles, et tüli tekkiski pisiasjadest, mis aegamööda kuhjusid. Aus ülestunnistus ministrilt, kes tundis pressikonverentsil Jürilo kõrval seistes ilmselgelt piinlikkust.

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: