Maasikakasvataja: lubatud töötud meie põllule ei ole jõudnud

Maasikakasvataja, Laari talu perenaine Kadri Nebokat ütles, et on marjakorjajate leidmiseks tänavu helistanud mitmesajale inimesele. Ta tõdes, et töötute hulk, kes poliitikute hinnangul oleks võinud põllumajandusse tööle minna, tema põllule ei jõudnud.

Koalitsiooniparteid leppisid esmaspäeval kokku, et hooajatöödeks vajalik võõrtööjõud lubatakse Eestisse, samas kehtestatakse senisest karmimad palga- ja tervishoiunõuded.

Nebokat tõdes "Ringvaates", et maasikakasvatajate jaoks tuleb see otsus liiga hilja, sest enamus maasikaid on põllule ära mädanenud ja nende osas ei ole enam midagi teha.

"Meie sektorit see kahjuks ei rõõmusta," ütles ta. Maasikate aeg on tema sõnul põhimõtteliselt ka juba läbi.

"Viimane aeg on moosi jaoks marja osta, sest kvaliteet on väga kehv ja see, mida me päästa saame, jõuab turule. Ja nii vähe kui seda on, nii vähe seda on," rääkis ta.

Nebokati sõnul on temal 80 protsenti maasikasaagist hukka läinud. "See tähendab, et 80 protsenti saagist jääb saamata, see tähendab, et 80 protsenti käive langeb, pluss ei saa ka töötajatele palka maksta, keda meil niikuinii ei olnud," selgitas ta.

Tema sõnul pole ka kindel, et järgmine aasta parem on. "Kindlasti on hahkhallituse foon hästi kõrge, mida me alla suruda ei saa kuidagi. Eks paistab, mis järgmine aasta siit põllult üldse tulemas on ja kuidas taim selle üle elab."

Töötajate leidmine Eestist on Nebokati sõnul olnud väga keeruline. "Mina isiklikult olen helistanud vähemalt 300 inimesele, kellest põllule on jõudnud kümme. Erinevates portaalides on kuulutused üleval, kuid need lubatud töötud meie põllule ei ole tulnud. Ja kui on üksikud jõudnud, siis see on ainult üheks-paariks päevaks," rääkis ta.

Nebokati hinnangul on välistöölised tihtipeale ka paremad töötegijad, kuna neil on hea rutiinitaluvus ja nad tulevadki Eestisse tööd tegema.

"Selleks, et maasikaid korjata, on vaja inimesel mingit rutiini ja järjepidevust. Kui sa oled töötu, siis kahjuks sul seda ei ole - sa suudad ühe päeva tööd teha, aga teine päev tahaks juba puhata. Inimene, kes on mujalt tulnud, on üldjuhul tulnud siia tööd tegema, ta teeb seda ja tal rutiinitaluvus hea. Püsima jäävad inimesed, kes käivad puhkuse ajast või näiteks noored, kes tegelevad spordiga, kellel pidevalt mingid kohustused, et nad on harjunud olema kohusetundlikud," selgitas Nebokat.

Põllumajandus-kaubanduskoja juht Roomet Sõrmus kinnitas saates, et valitsuse otsust on mitu kuud oodatud, kuid maasikakasvatajad on jäänud olukorra hammasrataste vahele.

"Aga tänane otsus on positiivne, sest lõpuks saabub suurem kindlustunne, et sama tragöödia ei kordu piimakarjalautades või ka põllumajanduse teistes sektorites," lisas Sõrmus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: