Koalitsiooni kokkulepe: võõrtööjõud lubatakse riiki

{{1594021620000 | amCalendar}}
Foto: Olev Kenk/ERR

Koalitsiooniparteide kokkuleppe järgi lubatakse hooajatöödeks vajalik võõrtööjõud Eestisse, samas kehtestatakse senisest karmimad palga- ja tervishoiunõuded.

Esmaspäeva hommikul valitsuses saavutatud kokkuleppe järgi peab tööandja korraldama välismaistele töötajatele transpordi ja testimised ning majutuse. Esimesed 14 päeva peale Eestisse saabumist peab kõrge nakatumiskordajaga riigist saabunud inimene olema karantiinis ning ei tohi käia ka tööl, ütles ERR-ile rahandusminister Martin Helme (EKRE).

"Ma arvan, et sellega võtame me maha selle terviseriski mure, mis meil oli. Samas anname leevendust nendele ettevõtetele, kel ei ole olnud võimalik kuidagi teist moodi lahendada oma tööjõuprobleemi," märkis Helme.

Hooajatöötajatele kehtestatatakse ka miinimumpalga nõue, mis saab olema valdkonna keskmine palk. "See tähendab, et sõltuvalt, millega tegeldakse, marjakorjamisega või mingi muu asjaga," ütles Helme.

Peaminister Jüri Ratase (Keskerakond) sõnul teevad sotsiaalministeerium, siseministeerium ja rahandusministeerium ettepaneku hooajatöötajate palgakriteeriumide osas järgmise kümne päeva jooksul.

Kokkuleppe järgi saavad hooajatöötajad Eestis olla lühemalt, senise üheksa kuu asemele kuus kuud ning järgmised kuus kuud ei saa nad Eestisse tagasi tulla, lausus Helme.

Need võõrtöölised, kelle lubatud Eestis viibimise aeg saab 31. juulil täis, peavad igal juhul riigist lahkuma ning neile on võimalik taotleda asendajate toomist, ütles Helme.

Muudatused puudutavad ka välisüliõpilasi. "Me oluliselt piirame välisüliõpilaste Eestisse saamise võimalust, nende pereliikmete Eestisse saamise võimalust. Kui Eestis koolist välja kukud, ei saa Eestis edasi olla – see on väga oluline punkt meile (EKRE-le - toim.)," lausus Helme.

Peaminister Ratas teatas, et Eestise õppima või töötama tulijal ei tohi olla koroonaviiruse haigusnähte ning Eestisse lastakse inimesi riikidest, kui 100 000 elaniku kohta jääb nakatunute arv alla 16.

Kui inimene tuleb riigist, kus nakkuskordaja on üle 16, siis koostöös tööandja/õppeasutusega peab talle olema tagatud transport Eestisse, samuti riigisiseselt, elamine 14-päevase isolatsiooni ajal ning testimine saabumisel ja isolatsiooni lõpus. Siis võib inimene töötama/õppima asuda alates 15. Eestis viibimise päevast eeldusel, et tema isolatsiooni lõpus tehtud koroonaviiruse test on negatiivne.

Piirangud kehtivad Eestisse saabumisel ka riikidest, mille nakatunute arvu kohta on andmed puudulikud ja kus on suurem viiruse leviku oht. Nende riikide nimekiri avalikustatakse välisministeeriumi kodulehel.

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ütles, et karantiinireeglite täitmine jääb tööandja vastutusele ja reeglite mittetäitmisel kohaldatakse sanktsioonid.

"Karantiinireeglite täitmine tagatakse sellega, et viiakse läbi testimised nii esimesel kui 14. päeval pärast riiki sisenemist. Tööandjal on kohustus eneseisolatsioon tagada, ja ma olen kindel, et seda täidetakse, sest see on sanktsioneeritav, kui karantiinireegleid ei täideta," märkis Reinsalu ning lisas, et töötajate testimise kulutused jäävad tööandja kanda.

Kus tööandja võõrtöölisi kaks nädalat karantiinis hoiab, on tööandja otsustada. Reinsalu sõnul võib seda teha nii mõne majutusasutuses kui tööandja enda pinnal.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi kinnitusel kontrollib karantiinist kinnipidamist politsei. "Ka praegu kontrollib politsei Eestis seaduste ja kõikide reeglite täitmist. Seda tehakse pisteliselt," sõnas ta.

"Aktuaalsele kaamerale" kinnitati politseist, et eriolukorrale sarnasel moel politsei enam isolatsioonireeglitest kinnipidamist ei kontrolli ehk politsei ei helista neile, kes peaks isolatsioonis viibima ega tee ka kodukülastusi.

Kuni 30. aprillini 2022 võib Eestis hooajatöötajana töötada kuni 180 päeva 365 järjestikuse päeva jooksul. Seni oli päevade arv 270.

Välisüliõpilaste kohta märkis Ratas, et välisüliõpilase pereliikmetest võivad Eestis viibida vaid üliõpilasest üksikvanema alaealised lapsed. Kui välisüliõpilane eksmatrikuleeritakse kas omal soovil või kõrgkooli algatusel, siis tema elamisluba üliõpilasstaatuse alusel lõpeb 30 päeva pärast. Piirangud ei laiene üliõpilastele, kes on pärit Euroopa Liidu või OECD riikidest.

Välisüliõpilaste ja hooajatöötajate Eestis toimetamise tingimused on kavas kinnitada 16. juulil toimuval valitsuse istungil, teatas Ratas.

Toimetaja: Marko Tooming, Uku Toom

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: