Riigikogu hääletas Reformierakonna pakutud välismaalaste seaduse muudatuse vastu

{{1594039500000 | amCalendar}}

Riigikogu erakorralisel istungil hääletati maha Reformierakonna fraktsiooni algatatud välismaalaste seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis erakonna hinnangul oleks pidanud leevendama tööjõukriisi.

Reformierakonna eelnõuga oli plaanis pikendada 17. märtsi seisuga Eestis tööd omavate välistööjõu töölube 31. detsembrini 2020. Lisaks oli eelnõu seletuskirjas märgitud, et eelnõu eesmärk on hoida juba Eestis töötavat välistööjõudu, mis täidab vajaduste lünki, mida tööjõu vaba liikumise peatumisel ei saa täita Eesti elanike arvel.

Ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata tegi Eestimaa Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon. Selle poolt hääletas 52 ja vastu 42 saadikut.

Riigikogu liige Jürgen Ligi (Reformierakond) ütles eelnõud tutvustades, et lühiajalisest tööjõust moodustavad 3/4 ukrainlased, kes töötavad eelkõige ehituses, laonduses ja transpordis. Põllumajanduses on võõrtööliste osakaal Ligi sõnul küll väiksem, kuid praegu on näiteks maasikakasvatuse näol negatiivsed tulemused juba käes.

"Siin on eredalt näha see, kuidas valitsus narrib korraga põldu, narrib toitu ja narrib oma kodanikke," ütles Ligi.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esindaja Andrei Korobeinik (Keskerakond) ütles, et komisjonis esindasid valitsuse seisukohti siseministeeriumi rändepoliitika osakonna ametnikud Ruth Annus ja Annika Murov.

"Ettekandjad leidsid, et vajalikud leevendused on juba eelnevate seaduste ja määrustega tehtud. Sellega jäid valitsuse esindajad eelnõu algatajaga ja ka mõne teise komisjoni liikmega eriarvamusele," sõnas Korobeinik.

Koalitsiooniparteid leppisid esmaspäeva hommikul kokku, et hooajatöödeks lubatakse vajalik võõrtööjõud Eestisse, samas kehtestatakse senisest karmimad palga- ja tervishoiunõuded.

Reformierakonna juht Kaja Kallas ütles "Aktuaalsele kaamerale", et valitsus asus tegutsema opositsiooni survel.

"Opositsiooni survel valitsus võttis jalad kõhu alt välja ja /.../ lahendas osaliselt selle probleemi, mille nad ise on tekitanud," ütles Kallas.

Martin Helme ütles meie portaalile, et need võõrtöölised, kelle Eestis viibimise aeg saab 31. juulil täis, peavad igal juhul lahkuma.

Valitsuse otsus puudutas ka välistudengeid. "Suures pildis valitsus soovib Eestist teha suletud provintsi ja tänase otsuse hind tundub olevat välistudengite Eestist eemale peletamine, mida me saame juba täpsemalt teada sügisel," kommenteeris Kallas.

Kaja Kallase sõnul tuli valitsuse otsus hilja, sest hävinud saagi näol on juba kahju sündinud.

 

Toimetaja: Grete-Liina Roosve, Tiina Jaakson, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: