Kesk-Eesti põllundusfirmad pole rahul võõrtööliste tööperioodi lühendamisega

Foto: Olev Kenk/ERR

Kesk-Eesti piimatootjad tunnustavad valitsust võõrtööjõu lubamise otsuse eest, kuid pole rahul sellega, et võõrtööjõu Eestis töötamise aega lühendatakse seniselt üheksalt kuult kuue kuuni.

Osaühingu Estonia farmides ja põllul töötab 20 ukrainlast. Ljudmila peab Kõrtsi suurfarmis lüpsjaametit juba neljandat aastat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siiamaani olen rahul," ütles Ljudmila, kes on üldiselt ka palgaga rahul. "Võiks ju rohkem olla, aga olen rahul sellega, mis on," sõnas ta.

Estonia juht Ain Aasa ütles, et valitsuse esmaspäevane otsus toob tööjõupõuale kindlasti leevendust, hakkama saadakse ka 14-päevase eneseisolatsiooni tagamisega.

"Probleeme kindlasti tekitab, aga sellega on võimalik hakkama saada," ütles Aasa, kelle hinnangul on võimalik tööandjalt nõutavad karantiiniga seotud kohustused täita.

"Selle peale me peame hakkama nüüd mõtlema, kuidas seda teha, aga ma arvan, et see on võimalik," ütles ta.

Osaühingu Vaklak gruppi kuuluvates ettevõtetes on kümmekond võõrtöölist. Vaklak palkaks hea meelega ainult kohalikku tööjõudu, kuid nagu ütleb ettevõtte juht Margus Muld, eestlased ei taha enam teha rasket füüsilist tööd jahedates sõnnikuhaisustes ruumides.

Aga võõrtöölisi ei palgata kaugeltki lusti pärast, ka nendega kaasnevad probleemid, millest on vähe räägitud.

"Lautades väga paljudes kohtades on juba probleemiks vene keele rääkimine, mida üldjuhul kolmandatest riikidest töötavad inimesed teevad. Kogu selle suhtumise ja arusaamise probleem veel lisaks, sõltub kultuuride erinevusest. Kahe käega võtame vastu eestlasi," rääkis Muld.

"Umbes 1 200 eurot bruto on keskmine töötasu ja inimesed ikkagi vaatamata sellele lähevad ära," ütles ta Eesti kohaliku tööjõu kohta.

Sargvere põllumajandusühistu juht Toomas Uusmaa ütles, et ainus, mis põllumajandusettevõtete juhte valitsuse otsuse juures tõsiselt häirib, on võõrtööjõu Eestis töötamise aja lühendamine.

"Ega need ei ole kõik päris lihttöölised, keda sealt võetakse tööle, need tuleb kõik välja õpetada. Et nüüd üheksa kuu asemel saab töötada ainult kuus kuud... Ta saab vaevalt töö selgeks õppida, kui juba peab lehvitama ja kohvri võtma ja ära sõitma," tõdes Uusmaa.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: