Valgevene opositsioonitegelased moodustavad partei

Valgevene opositsioonipartei algatusrühma üks juhte Maria Kolesnikova.
Valgevene opositsioonipartei algatusrühma üks juhte Maria Kolesnikova. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Valgevene presidendivalimiste eel vangi pandud kandidaat Viktor Babariko meeskond teatas poliitilise partei loomisest.

"Riik on poliitilises ja sotsiaalmajanduslikus kriisis ning meie koos teame, kuidas sellest väljuda. Õige pea esitame paberid [partei] registreerimiseks," ütles Babariko staabi juht Maria Kolesnikova veebis edastatud videosalvestuses.

Endine pankur Babariko, kes vahistati enne 9. augusti valimisi, ütles enne tema kinnipidamist salvestatud videos, et üheks tema erakonna eesmärgiks saab põhiseadusreform.

"Me mõistame, et on saabunud aeg teatada meie võitluse jätkamises, aga juba organistasioonilises vormis, millesse me saaksime koondada kõik toetajad," ütles Babariko videopöördumises. Lisaks põhiseadusreformile peakski partei teiseks ülesandeks saama kodanikualgatuste ühendamine ja riigi majandusega tegelemine, rääkis Babariko.

 

Kolesnikova lisas samas videos, et uue erakonna nimeka saab "Üheskoos" (vene keeles Vmeste).

"Viimase kolme kuu jooksul tegime üheskoos rohkem kui viimase 26 aasta jooksul. Ühiselt võitlesime ja jätkame võitlust oma vabaduse ja tuleviku eest. Täna moodustame uut, teadlikku ja vastutustundlikku Valgevene ühiskonda. Tekivad uued väljakutsed ning nendele on vaja vastata," rääkis Kolesnikova.

Samal ajal teatas Valgevene opositsiooni koordinatsiooninõukogu, et ei muuda oma tegevust vaatamata partei loomisele. "Nõukogu ei ole poliitiline partei, Viktor Babariko staap loob partei. Nõukogu vormi see kuidagi ei muuda," öeldi koordinatsiooninõukogu pressiteates. Samas selgitati, et Babariko algatatud partei loomine oli kooskõlastatud nende koordinatsiooninõukogu presiidiumi liikmetega, kellega see oli objektiivselt võimalik.

Valgevenes vallandusid pärast 9. augusti presidendivalimiste võltsimist enneolematult laialdased protestid, mille käigus nõutakse riigis võimuvahetust. Valgevenet 26 aastat valitsenud president Aleksandr Lukašenko on enamuse opositsiooni nõudmisi tagasi lükanud ning saatnud meeleavaldajate vastu vägivaldsed miiltsajõud. Väidetavalt valimised võitnud opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja, kes pidi pärast valimisi riigist põgenema, tegutseb edasi Leedu pealinnas Vilniuses.

Enne valimisi hinnati Babarikot, kes on viimased 25 aastat juhtinud Vene gaasiettevõttele Gazprom kuuluva panga Valgevene haru Belgazprombank, Lukašenko suurimaks konkurendiks. Kuid ta vahistati juunis süüdistuste alusel, justkui ta oleks võtnud rahapesuskeemi raames vastu 430 miljoni dollari ulatuses välismaalt pärit raha. Babariko lahkus pangajuhi ametist tagasi samal päeval, kui ta oma kampaaniat alustas. Teda on Valgevenes sageli nii oponentide kui riigimeedia poolt nimetatud "Vene agendiks", kuid ta on kogunud tunnustust hoopis valgevene kultuuri toetamise eest.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: