Biden külmutab USA vägede ümberpaigutamise Saksamaalt

{{1612460880000 | amCalendar}}
USA sõdur.
USA sõdur. Autor/allikas: Kaitseväe peastaap

USA president Joe Biden peatab Donald Trumpi algatatud protsessi umbes 12 000 sõduri Saksamaalt äraviimiseks, ütles neljapäeval riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan.

"Täna teatab (Biden)... ülemaailmse sõjavõimekuse ülevaatamisest ning selle ülevaate ajaks külmutab kõik sõdurite liigutamised Saksamaalt."

Pentagon teatas suvel, et viib Saksamaalt välja 11 900 sõdurit, kellest umbes 6400 naasevad koju, ligi 5600 aga saadetakse teistesse Euroopa NATO riikidesse.

Rotatsiooni peaeesmärgina nimetas tollane kaitseminister Mark Esper alliansi kagutiiva tugevdamist Musta mere lähedal. Teise sihina aga USA väejuhatuse struktuuride viimist  Belgiasse, et parandada koordinatsiooni NATO väejuhatusega.

Sel sammul arvati olevat märkimisväärne majanduslik ja strateegiline mõju Saksamaale, kus kümned tuhanded ameerika sõdurid on viibinud Teise maailmasõja lõpust saadik.

USA endine president Donald Trump aga ütles, et soovib vähendada Ühendriikide sõdurite kohalolekut Saksamaal, põhjendades seda vähemalt osaliselt asjaoluga, et Washingtoni hinnangul ei ole selle riigi kaitsekulutused piisavad.

Vägede liigutamise maksumuseks hinnati miljardeid dollareid. 

Ka Trumpi enda vabariiklased kritiseerisid vägede Saksamaalt välja viimise plaani kui kingitust Venemaale, öeldes, et see ohustab ka Ühendriikide julgeolekut. 

Kongressi esindajatekoja relvateenistuste komitee 22 vabariiklasest liiget saatsid tollal Trumpile kirja, milles hoiatatakse, et kui USA kohalolek Euroopas väheneb, suurendab see Venemaa agressiivsust ja oportunismi.

Bideni sõnul kavatseb USA Venemaaga suhetes rohkem oma huve kaitsta

USA presidendi Joe Bideni sõnul hoiatas ta Venemaa presidenti Vladimir Putinit, et Ühendriigid ei kavatse enam Venemaa agressiivset tegevust niisama vaadata, edastasid neljapäeval meediakanalid.

"Me ei kõhkle oma eluliste huvide ja inimeste kaitsmisel ning Venemaale nende tegevuse palju kulukamaks muutmisel," rääkis Biden välisministeeriumi külastusel peetud kõnes.

"Ma tegin president Putinile oma eelkäijast väga erineval moel selgeks, et Venemaa agressiivse tegevusega leppimise päevad Ühendriikides on möödunud," sõnas riigipea.

Biden tõi siinkohal näiteks Venemaa sekkumise Ühendriikide valimistesse, küberrünnakute korraldamise ja oma kodanike mürgitamise.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: