X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Riik eraldab reisilaevade operaatoritele 20 miljonit eurot riigiabi

Tallinki laev
Tallinki laev Autor/allikas: SiiM Lõvi /ERR

Reisilaevade operaatorid saavad nüüd esitada taotluse lisaeelarvega määratud riigiabi taotlemiseks, mille kogusumma on 20 miljonit eurot. Seega hakatakse välja maksma riigiabi, mille raamistiku on sätestanud Euroopa Komisjon.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi lennundus- ja merendusosakonna juhataja Taivo Linnamägi ütles ERR-ile, et toetus on mõeldud just koroonapandeemia ajal tekkinud kahjude hüvitamiseks.

"Merendussektor on olnud üks suurimaid kannatajaid, kellel reisitjate ärakadumise ja riikide piirangute tõttu ei olnud võimalik tavapärane äritegevus. Ja selle lahendamiseks otsustas valitsus eraldada 20 miljonit täiendavalt kahjude katmiseks," ütles Linnamägi.

Linnamägi lisas, et ühe meetmena on kuni järgmise aasta märtsini ära kaotatud ka veeteedetasud.

"Võib eeldada, et nende kahjude ulatus läheb üle sellest 20 miljonist, mistõttu on sissekirjutatud ka veel täiendav regulatsioon, mis võtab arvesse möödunud aasta viimase kvartali reisijate arvu. See on üks objektiivsemaid, võrreldes erinevaid perioode," ütles Linnamägi ja täpsustas, et siis oli liikumises optimaalne arv laevu ja reisijaid.

Täiendava regulatsiooni järgi saaks hüvitist Linnamäe sõnul proportsionaalselt jagada. Muidu arvutatakse hüvitist valemi järgi: ettevõtte eelmise ja selle aasta tulude vahe miinus eelmise ja selle aasta muutuvkulude vahe.

Tekkinud kahjud hüvitatakse ettevõtetele aga 80 protsendi ulatuses.

"See 80 protsendi määr on tulnd sisse Euroopa Komisjoniga läbirääkimiste tulemusel ja võtab arvesse enam-vähem kahjude potentsiaalselt suurust," selgitas Linnamägi.

Laevafirmad opereerivad kahjumi pealt

Tallink teatas eile, et ettevõtte käive vähenes möödunud aasta teise kvartaliga võrreldes 75 protsenti ning puhaskahjum oli 27,4 miljonit eurot. Eelmisel aastal samal ajal teenis firma aga 14,9 miljonit eurot puhaskasumit.

OÜ Viking Line Eesti tegevjuht Inno Borodenko ütles ERR-ile, et ettevõtte majandustulemustes üllatusi ei ole, kuid täpseid numbreid ta ei avaldanud.

"Oleme Tallinkiga ju samas majadndusruumis, meil on samad reisijad ja oli ka sama viirus," ütles Borodenko.

Ettevõtte juht sõnas, et Viking Line'il on kindlasti plaan esitada taotlus reisilaevade operaatoritele eraldatavale riigiabi saamiseks. Lisaks on Borodenko sõnul toetuste saamiseks kõnelused käimas ja Rootsi ja Soome valitsusega.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: