Porto Franco: ettevõte ei olnud enne koroonakriisi raskustes

Porto Franco
Porto Franco Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Porto Franco kirjutab vastuses kinnisvarafirmade pöördumisele, et tegemist on ainsa arendusega, mis riiklikule laenule kvalifitseerub ning vastupidiselt väidetule ei olnud ettevõte enne koroonakriisi algust raskustes. Kredexi teatel tehakse menetluse käigus selgeks, kas laen on riigiabi reeglitega kooskõlas ning vastupidisel juhul laenu arendajale ei väljastata.

Kinnisvarafirmad kutsusid pöördumises valitsuse ja Kredexi poole riiki Porto Franco arendusele laenu mitte andma, kuna see looks ohtliku pretsedendi ja võib olla vastuolus Euroopa Liidu riigiabireeglitega.

Porto Franco juhatuse esimees Rauno Teder kirjutab vastukommentaaris kinnisvarafirmade pöördumisele, et ükski teine Eestis tegutsev kinnisvaraettevõte ei ole sarnases olukorras ega kvalifitseeru riiklikule laenule. "Tahan rõhutada, et sarnast situatsiooni, kus ettevõtjal oleks tekkinud raskused rahvusvahelise kreeditoriga lepingu sõlmimise ja väljamaksete alguse vahel, pole käesoleval hetkel ühelgi teisel Eesti ehituse või kinnisvaraga tegeleval ettevõtjal," märkis Teder.

Tederi sõnul on Porto Franco olukorras, kus projekti lõpuleviimiseks vajalik ressurss on lepinguliselt olemas, kuid ümbritseva keskkonna järsk muutus teeb väljamaksete eeltingimuste täitmise peaaegu võimatuks. See tingib ka vajaduse taotleda suurema kahju vältimiseks riigilt sildfinantseerimist.  

Kredexi teatel on kinnisvarafirmade pöördumine riigiabiraamistiku osas ebatäpne.

Kui kinnisvarafirmad märgivad oma pöördumises, et Kredex on seni avalikult toonitanud, et antud meetme raames ei anta laenu kinnisvara arendamise projektidele müügi ja väljarentimise eesmärgil, siis Kredexi teatel on viidatud valedele tingimustele ning riiklikult olulistele projektidele on kehtestatud eraldi teenusetingimused.

Kredex märgib ka, et Porto Franco esitas Kredexile laenutaotluse 28. mail, mil kehtisid veel vanad tingimused.

Kredex lisas, et järgib riigiabi reegleid ja taotlust menetledes peab silmas ka seda, et väljastatav laen oleks kooskõlas riigiabi reeglitega ning kui tekib kahtlus, et laen ei vasta riigiabi reeglitele, siis seda mõistetavalt ei väljastata.

Porto Franco: ehitustegevus peatus alles kriisis

Kinnisvarafirmad märkisid oma pöördumises, et Porto Franco ehitustegevus viibis juba enne kriisi. Arendaja lükkab selle väite tagasi, öeldes, et tööd peatusid järk-järgult kevade jooksul.

Porto Franco toob ka välja, et Euroopa kriisiabi reeglite kohaselt ei sobi abimeetmete alla need ettevõtted, kelle raskused olid ilmsed enne möödunud aasta lõppu. Teder märkis aga, et toona tööd veel käisid. "Kuna koroonakriisi mõjud on mitmepalgelised, hõlmates probleeme tööjõu, materjali, turustamise ja paljude muude aspektidega, siis on vale väita, et Porto Franco puhul seosed koroonakriisiga puuduvad," lisas Teder.

Teder toob välja, et veel 28. veebruaril sõlmitud laenulepingus oli olemas olemas kogu arenduse lõpetamiseks vajalik raha ning kui Porto Francol oleks olnud probleemid, siis poleks pangad laenulepingut sõlminud.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: