Luik: võim vedeleb Valgevenes maas

Kaitseminister Jüri Luik (Isamaa) ütles "Aktuaalse kaamera" otsestuudios Valgevene arenguid kommenteerides, et sisuliselt vedeleb Minskis võim maas. Luige sõnul on Venemaa president Vladimir Putin Valgevene suhtes veel kõhkleval positsioonil.

"Mulle tundub praegu, et Putin on suhteliselt kõhklev. Siin on loomulikult mitu põhjust. Kindlasti ei ole Lukašenko režiim see, mis Putinile eriti meeldiks. Ja teiseks, kõikvõimalikud avalikud sekkumised teevad sellest Lukašenko probleemist Putini probleemi," ütles Luik.

"Ma usun, et Putin, kellel on piisavalt vahendeid Valgevenes ja on mõju Valgevene kaitsejõudude üle, Valgevene julgeoleku üle, proovib alguses kasutada neid vahendeid," lisas ta.

Putinit paneb Luige sõnul muret tundma hirm värviliste revolutsioonide ees. "See paaniline hirm, et toimub värviline revolutsioon ja et see võib kuidagi üle kanduda Venemaale, võib pikemas perspektiivis viia selleni, et Putin hakkab mõtlema, et kui kõik teised vahendid on kasutatud, siis mida teha," sõnas Luik.

Luik ütles, et loomulikult proovib Lukašenko Putinit tõmmata kriisi. "Lukašenko on paisanud oma väed Valgevene läänepiirile, räägib sellest, et Lääs ründab ja et see on kõik hiiglaslik Lääne vandenõu. Võib-olla see lühikeses perspektiivis Moskvaga väga hästi ei tööta, aga pikemas perspektiivis peame me olema valvel," lausus Luik.

Luige hinnangul on tekkinud olukord, kus Lukašenko ei suuda meeleavaldusi enam jõuga hallata, aga samas ei suuda selgete liidriteta opositsioon ka seda ära kasutada.

"Minu meelest on praegu olukord, kus piltlikult öeldes võim vedeleb Valgevenes maas," ütles Luik.

"Kui me vaatame kõikvõimalikke rahvarevolutsioone mujal riikides, siis see viimane läbirääkimiste voor, kus n-ö sunnitakse autoritaarne liider lahkuma, selle viivad läbi rahva juhid, isikud, kes teavad, mil viisil see poliitiline protsess kujundada. Ja praegu kahjuks Valgevenel hetkel veel selliseid inimesi ei ole," ütles Luik veel.

Kümned tuhanded inimesed kogunesid pühapäeval Minskisse Aleksander Lukašenko režiimi vastu meelt avaldama. Osade allikate kinnitusel osales lausa sadu tuhandeid inimesi. Välja läinud inimesed nõudsid Lukašenko taandumist ja uusi valimisi.

Lukašenko sõnul ei tule aga uute valimiste korraldamine kõne allagi, tema sõnul tahavad meeleavaldajad Valgevene hävitada,

Laupäeval pidas Lukašenko telefonikõne Venemaa presidendi Vladimir Putiniga paludes temalt abi julgeoleku tugevdamisel. Lukašenko rääkis Putiniga telefoni teel uuesti ka pühapäeval. Kremli kinnitusel on Venemaa valmis pakkuma Valgevenele sõjalist abi.

Järgmisel nädalal korraldab Valgevene Poola ja Leedu piiri ääres sõjaväeõppused.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: