Luik: Eesti kaitseväelastega on Malis kõik korras ja paanikaks pole põhjust

Jüri Luik
Jüri Luik Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Malis teenivad Eesti kaitseväelased ÜRO, Euroopa Liidu ja Prantsusmaa sõjalistes missioonides, pärast riigipööret on nendega kõik korras, ütles usutluses ERR-ile kaitseminister Jüri Luik.

Luik ütles kolmapäeva hommikul, et Malis viibivad Eesti kaitseväelased on ohutult oma baasides.

Minister lisas, et riigis on 77 Eesti kaitseväelast, kes on kaasatud kolme erinevasse missiooni.

"Rahvusvahelised jõud on Malis konkurentsitult kõige võimsam sõjaline jõud, nii et selles mõttes suudavad nad loomulikult tagada iseenda julgeolekut," ütles Luik.

Luik lisas, et rahvusvaheline üldsus on riigipöörde hukka mõistnud ning sarnased sündmused toimusid ka 2012. aastal, mil sõjavägi võimu haaras.

Samas ei toimunud riigipööre Luige sõnul rahva tahte vastaselt, sest meelsus presidendi ja valitsuse osas on kohalike seas olnud juba pikemat aega negatiivne.

"Eks ta peegeldab üldist ühiskondlikku rahulolematust, erti pealinnas Bamakos, kus on kuude kaupa toimunud demonstratsioonid Mali valitsuse ja president Keita vastu. Ja praeguste uudiste järgi on näha, et sõjaväelased, kes riigipöörde sooritasid, jagasid või peegeldasid rahvahulga pahameelt," selgitas minister.

Luik rõhutas, et Mali armee ei ole rahvusvaheliste jõudude vastu meelestatud ning rahvusvahelised jõud püsivad olukorras neutraalsena.

Lisaks tõi minister välja, et sündmuste kolle on pealinna kesklinnas ning ei haara tervikuna kogu riiki.

Kaitseväelased Malis jagunevad missioonide vahel järgmiselt: 48 jalaväelast on Barkhane operatsioonil, 23 on selle väiksemas osas Takuba operatsioonil, kolm on EUTM-il ehk Euroopa Liidu nõustamismissioonil ning samuti kolm kaitseväelast on ÜRO missioonil nimega MINUSMA.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: