Valgevene kaks suurtehast alustasid streiki Lukašenko võimult tõrjumiseks

Vähemalt kaks Valgevene suurtehast alustas esmaspäeval streiki, mille põhinõudmiseks on presidendivalimiste tulemuste võltsimises süüdistatava senise riigipea Aleksandr Lukašenko võimult lahkumine.

Valgevene metallurgiatehases peatasid töö viiest sulatusahjust neli ning ka viimase töötajad korjavad allkirju streigi alustamiseks, teatas uudisteagentuur Interfax viitega väljaandele TUT.by ja Raadio Vabadusele. Samuti peatasid töö kõik kaevandused, mis varustavad toorainega kaaliumväetiste tehast Belaruskalii.

TUT.by teatel peatati sulatusahjud tööliste survel ning tehase direktorile esitatud nõudmiste loendile olid allkirja andnud üle 2000 töölise. Pöördumises nõutakse praegus presidendi, valitsuse ja parlamendi tagasiastumist ning uute presidendivalimiste korraldamist, mida kutsutaks jälgima sõltumatud vaatlejad ÜRO-st ja Euroopa Liidust, poliitvangidele esitatud süüdistuste tagasivõtmist ja nende viivitamatut vabastamist.

Belaruskaliid kaaliumiga varustavates kaevandustes Soligorskis toimusid juba reedel stiihilised protestid ning õhtul peetud kohtumisel ettevõtte juhtkonnaga nõudsid töötajat miilitsa eriüksuse OMON äraviimist linnast, selle laialisaatmist ning nende vastutuselevõtmist, kes ületasid valimiste korraldamisel oma volitusi, uute valimiste korraldamist koos sõltumatute vaatlejate kutsumisega. Töötajad lubasid streikida kuni nende nõudmiste täitmieni.

Belaruskalii on Valgevene ainus kaaliumloriidi tootja ning suur kaaliumväetiste eksportija.

Esmaspäeva hommikust streikima asunud Minski Traktoritehase (MTZ) ligi 5000 töölist korraldas Minski tänavatel marsi, nõudes, et  Lukašenko astuks tagasi ja loovutaks oma koha opositsiooni presidendikandidaadile Svjatlana Tsihhanovskajale.

"Lukašenko on endine president, ta peab lahkuma," ütles MTZ protestijuht Sjargei Dõlevski. "Meie seaduslik, rahva poole valitud president on Sveta."

Tut.by vahendas ka videot Valgevene autotehasest BELAZ, kuas töötajad marssisid tsehhis skandeerides "Elagu Valgevene!".

Lisaks teatas sama portaal streikidest Polotski klaaskiutehases, nõudmised ja streigiähvaruse esitasid Valgevene meditsiinipreparaatide tehase, Slutski suhkrurafineerimistehase ning protestidel osalesid kümnete ettevõtete ja asutuste töötajad.

Mitmete tehaste töötajad teatasid juba eelmise nädala lõpus plaanist asuda oma nõudmiste toetuseks streikima, kuid lubasid siis veel, et jätkavad hoolimata osalemisest protestimeeleavaldustel tööd, et tehased ei seiskuks.

Valgevenes on alates eelmise pühapäeva (9. augusti) presidendivalimistest vallandunud ajaloo suurimad meeleavaldused valimistulemuste võltsimise vastu.

Politoloog: Lukašenko olukord on streikide tõttu halvenenud

Valgevene sisepoliitiline olukord, sealhulgas president Lukašenko ümber toimuv halveneb võimuleeri silmnähtava kokkukuivamise tõttu, ütles esmaspäeval Moskvas töötav Valgevene ekspert.

"Lukašenko jääb kas väga tugevasti legitiimsust kaotades võimule, või algab siiski võimu ülemineku protsess. Arvan, et sel nädalal mõistame seda," lausus Moskvast tegutsev poliitilise ekspertiisi rahvusvahelise instituudi direktor, Valgevene analüütik Jevgeni Mintšenko.

"Opositsiooni meeleavaldused on isegi palja silmaga vaadates märksa suuremad kui Lukašenko toetajate omad. Suur meeleavaldus presidendi toetuseks oli vaid Minskis, opositsiooni omad toimuvad aga kogu riigis. Arvan, et Lukašenkol jaoks on mitu ärevat märki: iseenesest meeleavalduste haare ja ettevõtetes alanud streigid. On silmnähtav, et suur osa neist, keda peeti töölisklassi seas Lukašenko toetajateks, hääletas tema vastu," ütles ta.

Mintšenko märkis niisamuti presidendi jaoks ärevaid suundumusi valitsusleeris ja ametnikkonnas.

"Valitsusleeris tõuseb ülejooksikute laine. Saadikud hakkavas meeleavaldajate poole üle minema. Väga veidraid märke annab endine peaminister Sjargei Rumas. Arvan, et olukord Lukašenko jaoks halveneb," ütles ta.

Samas  töötab tema sõnul presidendi kasuks vastasrinna vähene ühtsus. "Opositsioonil puuduvad selged juhid ja arusaadav koondumispunkt. See loob Lukašenko vastastele teatavaid raskusi," sõnas Mintšenko.

SRÜ riikide instituudi asedirektor Vladimir Žarihhin arvas aga, et olukord Valgevenes ja sealhulgas Minskis on dramaatilisusest holimata nädalavahetusega leevenenud ja suurenenud on võimalus lahendada olukord suurema tülita.

"Palju sõltub praegu sellest, mil määral on Lukašenko valmis opositsiooniga läbi rääkima ja esmajoones sellest, mil määral on opositsioon valmis suhtlema Valgevene presidendiga. Seejuures rahumeelse lahenduse tõenäosus on pärast nädalavahetust minu meelest suurenenud, mitte vähenenud," ütles Žarihhin Interfaxile.

"President vajas oma jüngrite põlve otsas kokku klopsitud meeleavaldust, et näidata, et ka tal on pooldajaid. Kui rääkida väljavaadetest, siis kõik sõltub Lukašenko meelestatusest. Kas ta on valmis tõsisteks poliitilisteks ja majandusreformideks. Ta ise ütleb, et on. Kas peale meeleavaldusel öeldu tuleb selles suunas ka mingeid samme?" küsis asjatundja.

Lukašenko: meeleavaldusi provotseeritakse välismaalt

Esmaspäeval Minski Veokitehast külastanud Lukašenko väitis, et olukorra teravnemine riigis provotseeriti välismaalt ning nimetas streike ebaolulisteks.

"Sada viiskümmend, isegi 200 inimest mõnes tehases ei tähenda midagi," ütles president riikliku uudisteagentuuri Belta teatel.

"Me näeme, kuidas roomikud helklevad. Ma ju näen. Ja nad valisid õige hetke. Nad lihtsalt provotseerisid täna selle olukorra, et me tõmbaksime oma sõjaväelased ära sisetegevusse," ütles Lukašenko riikliku uudisteagentuuri BelTA teatel.

"Kes saab täna tagada, et need jõud, mida väljast ligi tõmmatakse, on meie suhtes ükskõiksed? Ei, me oleme Putiniga samal arvamusel, et kõik seal – kogu see jama ei ole niisama," lisas ta.

Enne seda ütles Lukašenko streikivatele raskeveokitehase töölistele, kelle juude ta saabus helikopteril, et kes ei taha tööd teha, kirjutagu lahkumisavaldus ja lahkugu: "Kui keegi ei taha tööd teha ja tahab lahkuda, siis keegi kedagi kinni ei hoia: palun, värav on lahti." 

"Te olete majandustegevuse, majanduse subjektid. Seal, kuhu te suuna võtsite, on teised seadused. Et pärast ei oleks valus," ütles ta.

Portaali tut.by teatel karjusid töölised talle kohtumisel "mine ära!", mispeale president teatas: "Vastan teile sellele küsimusele: võite veel karjuda," ning lahkus tehasest.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: