Bideni valimisvõit sai kongressis kinnituse, Trump lubas võimu üle anda

{{1609998060000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

USA kongress on kõigi 50 osariigi valijameeste hääled senatis ja esindajatekojas kokku lugenud ning Joe Bideni valimisvõit on seega saanud ka ametliku kinnituse. President Donald Trump tegi seejärel avalduse, kus lubas ameti reeglitekohaselt üle anda.

Kongress tõrjus ootuspäraselt ka katse tühistada Pennsylvania osariigi 20 valijameeste häält, senatis oli otsuse poolt 92 ja vastu seitse seadusandjat. Vastulause lükati selgelt tagasi ka esindajatekojas, kuigi seal toetas seda üle 130 vabariiklase.  

Juba varem tõrjus kongress Arizona häälte kahtluse alla seadmise.

Donald Trump teatas seejärel, et lahkub ametist 20. jaanuaril, andes selle reeglitepäraselt üle.

"Kuigi ma jään täielikult eriarvamusele valimistulemuse suhtes, ja faktid mind toetavad, sellest hoolimata toimub 20. jaanuaril reeglitekohane ameti üleandmine," teatas Trump.

Kongress luges hääled kokku kohaliku aja järgi neljapäeva hommikuni veninud maratonistungil, mille katkestas kolmapäeval mitmeks tunniks president Donald Trumpi pooldajate tungimine kongressihoonesse. 

Kümned vabariiklastest esindajatekoja liikmed ja mõned senaatorid esitasid vastulause Arizona ja Pennsylvania osariigi valijameeste häälte osas. Kongress tõrjus need ülekaaluka enamusega. 

Vastulaused Georgia, Michigani, Nevada ja Wisconsini osas hääletusele ei läinudki, sest neid ei toetanud ükski senaator. 

Bideni 306-232 võidu kinnitamine Trumpi üle paneb punkti presidendi ja tema toetajate vastuolulisele katsele muuta 2020. aasta presidendivalimiste tulemust.

Rohkem kui kaks sajandit on kongressi ühisistungid olnud vaiksed, tseremoniaalsed üritused, kus presidendivalimiste tulemused on ametliku kinnituse saanud.

Senaator Josh Hawley, kes juhtis vabariiklaste jõupingutust ning kelles nähakse tulevast vabariiklaste presidendikandidaati, nõudis asja arutamist ka pärast rahvahulga rünnakut kongressihoonele.

"Vägivald ei ole see, kuidas saavutada muutust," ütles 41-aastane senaator, rõhutades, et tahab pakkuda Trumpi toetajatele "seaduslikku protsessi" valimispettuse väidete hindamiseks.

Senaator Mitt Romney, kes on olnud üks Trumpi häälekamaid kritiseerijaid vabariiklaste parteis, ütles, et parim viis valijaid austada on "rääkida neile tõde".

Kuna demokraadid on juba esindajatekojas enamuses, polnud reaalselt mingit võimalust, et kongress oleks tühistanud Bideni võidu.

Demokraadist senaator Chuck Schumer, kellest saab pärast demokraatide teisipäevaseid võite Georgias USA senati enamuse liider, nimetas vägivalda riigipöördekatseks ning ütles, et seda jäädakse mäletama Ühendriikide ajaloos sarnaselt jaapanlaste rünnakuga Pearl Harborile.

Arizonas ja Georgias oli presidendivalimiste tulemus napilt Joe Bideni kasuks ja paljud vabariiklased eesotsas Donald Trumpiga rääkisid pidevalt võimalikust valimispettusest. Osariikide ametivõimud pettust ei leidnud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: