USA esindajatekoja demokraadid alustasid Trumpi tagandamise protsessi

{{1610384940000 | amCalendar}}
Donald Trump.
Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Getty Images/Tasos Katopodis

USA esindajatekoja demokraadid alustasid esmaspäeval protsessi president Donald Trumpi tagandamiseks juhul, kui asepresident Mike Pence ja valitsus riigipead ametist ei eemalda.

Demokraadid esitasid resolutsiooni, milles kutsutakse Pence'i rakendama põhiseaduse 25. parandust ja eemaldama Trump võimult, kuna ta on võimetu oma ametiülesandeid täitma.

Vabariiklased blokeerisid kohe hääletuse resolutsiooni üle ja demokraadid esitasid taotluse Trumpi tagandamiseks "mässule õhutamise eest" seoses tema rolliga eelmisel kolmapäeval aset leidnud meeleavaldajate tungimises kongressihoonesse.

Tagandamisprotsessiks hakati samme astuma kohe pärast Trumpi toetajate tungimist Kapitooliumisse kolmapäeval, mille käigus hukkus viis inimest. 

Tagandamise tekstis pannakse vastutus rahutuste eest üheselt Trumpile. 

"Kõige sellega ohustas president Trump sügavalt Ühendriikide julgeolekut ja selle valitsuse institutsioone. Ta ähvardas demokraatliku süsteemi usaldusväärsust, sekkus rahumeelsesse võimuvahetusse ja seadis ohtu võrdselt tähtsa valitsusharu," kirjutatakse süüdistuses.

Mitmed demokraadid, kuid ka vähemalt üks vabariiklasest seadusandja, senaator Lisa Murkowski on ärgitanud Trumpi tagasi astuma, et vältida segast tagandamisprotseduuri oma viimasel nädalal presidendina. 

Trumpi sõnul ei tahtnud ta, et tema toetajad tungiksid Kapitooliumisse, kus toimus samal ajal ühisistung Bideni valimisvõidu kinnitamiseks. 

Trumpi tagandamine vajaks esindajatekoja enamuse ning kahe kolmandiku suuruse enamuse toetust senatis. Esindajatekojas on enamus demokraatidel, kuid kahe kolmandiku saavutamine küllatki võrdselt jaotunud senatis võib osutuda keeruliseks.

Samas on mitmed vabariiklased väljendanud kolmapäevaste sündmuste suhtes vastumeelsust. 

Tagandamisprotsess tuleb vaid üheksa päeva enne Trumpi ametiaja lõppu ja valitud presidendi Joe Bideni vannutamist Ühendriikide 46. presidendiks.

Esindajatekoda esitas Trumpi vastu osana tagandamisprotsessist süüdistusaktid ka 2019. aasta detsembris ning nüüd võib temast saada esimene USA president, kellega see juhtub teist korda.

Vabariiklaste enamusega senat mõistis ta eelmisel tagandamisprotsessil õigeks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: