ERR Soomes: osade Eesti elanikeni polnud Soome uued piirangud jõudnud

Foto: ERR

Kolmapäevast jõustunud ranged piirangud vähendasid Eestist Soome reisivate inimeste hulka märkimisväärselt. Teave uutest nõudmistest ei jõudnud siiski päris kõigi Eesti elanikeni, sest Helsingist saadeti tagasi Tallinna tavapärasest rohkem reisijaid.

Helsingi läänesadama terminali väljumisuksed avanesid kolmapäeval väga harva. Iga laevaga tuli Helsingisse vaid sadakond inimest ja suurem osa neist olid autoga liikuvad kaubavedajad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sadamas ootas reisijaid kõigepealt tervisenõustamine ja koroonatesti pakkumine, seejärel piirikontroll.

"Reisijal peab olema kaasas tööandja teatis töötaja riiki sisenemise vajadusest ning hea on võtta kaasa kõik reisi töist iseloomu tõendavad dokumendid, muu hulgas tööleping," selgitas läänesadama piirivalveüksuse juht Joona Casten.

Teave selle kohta, et paljusid Soomes tööl või isiklikel põhjustel käinud inimesi kolmapäeval alanud 30-päevase perioodi ajal enam riiki ei lubata, polnud ilmselt kõigini jõudnud - Helsingi piirivalve pidi esimese ööpäeva jooksul saatma tagasi paarkümmend reisijat. See on sama palju kui seni on tagasi saadetud nädala jooksul. Tõsi, ka eilne arv moodustas vaid 2-3 protsenti reisijate koguarvust.

"Tagasisaatmine korraldatakse võimalikult kiiresti, et reisija ei peaks asjatult ootama. /.../ Võib-olla kohe sama või järgmise laevaga ei jõua (tagasi saata), aga järgmise võimaliku laevaga küll," rääkis Casten.

Casteni hinnangul peaks reisijate arv Eestist Soome uute piirangute tulemusena vähenema 75 protsenti, 20 000-lt 5000-le nädalas.

Mis aga puutub Soome valitsuse kavasse teha koroonatest kõikidele riiki sisenejatele, siis Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi valmidusjuht Pekka Tulokas nimetab testimist esilagu siiski "vabatahtlikuks teenuseks". Kohustuslikkust ei võimalda praegu Soome seadus ning lisaks pole põhjanaabritel selleks ka piisavalt võimekust.

"Esialgu kindlasti mitte. See (laustestimine) on meile suur pingutus ning kindlasti suudame esimeste päevade jooksul testida vaid osa reisijatest. Veokijuhte me näiteks pole võimelised praegu testima," ütles Tulokas.

Infot Soome sisenemise eelduste kohta on võimalik saada Soome tööministeeriumi ning piirivalve kodulehelt.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: