Soome jätkab pendelrände piiramist vähemalt mai lõpuni

{{1619073720000 | amCalendar}}
Piiriületus Helsingi Lääneterminalis enne tööreiside keelustamist.
Piiriületus Helsingi Lääneterminalis enne tööreiside keelustamist. Autor/allikas: Katriina Laine / Yle

Riiki sisenemise rangeid piiranguid pikendati 25. maini. Piirangud kehtivad kõikide Schengeni ala riikide elanikele, välja arvatud Island.

Soome valitsus arutas piiriületuskorda oma tänasel istungil. Selle päevakorras oli siseministeeriumi ettepanek jätkata seniseid riiki sisenemise piiranguid ja piirikontrolli.

"Piirikontrolli ja piiranguid Euroopa Liidu sisepiiridel on võimalik pikendada kuni 30 päeva korraga. Meie ettepanek on pikendada maksimummäära võrra," kinnitas ERR-ile neljapäeva hommikul Soome siseministeeriumi õigusnõunik Anne Ihanus.

Ministeeriumi piiriküsimuste pressiendaja Mikaela Carlsson ütles pärastlõunal ERR-ile, et piiranguid otsustati pikendada 26. aprillist 25. maini.

Kehtivate piirangute järgi on Eestist Soome võimalik sõita vaid teatud elualade esindajatel, Soome elanikel ning lähisugulaste külastajatel.

Kolme kuu möödudes tuleb elamisõigus registreerida

Soome keelas tööreisid teistest Euroopa Liidu liikmesriikidest jaanuari lõpus koroonaviiruse leviku tõttu muu hulgas Eestis ja Rootsis.

See tähendas paljude varem üle Soome lahe pendeldanud inimeste jaoks valikut, kas jääda Soome tööle või koju Eestisse.

Need, kes jäid, on olnud Soomes varsti kolm kuud. Soomest lahkuda on neil kogu aeg võimalik olnud, kuid tagasi nad piirangute kehtides enam ei saa, kui neil pole registreeritud Soome elamisõigus.

Samas tekib elamisõiguse registreerimise kohustus nagunii. Teises Euroopa Liidu liikmesriigis on nimelt võimalik viibida maksimaalselt kolm kuud, seejärel tuleb elamisõigus ametlikult registreerida.

Ehitustööliste ametiühing protesteerib tööreiside lubamise vastu

Soome ehitustööliste ametiühing saatis neljapäeval välja protestikirja, milles kutsuti üles tööreise mitte niipea veel lubama.

Kirjas toonitatakse, et piiriületuses ei saa jääda lootma ainult testitõenditele või sadamas toimuvale testimisele.

"Ajakirjanduse andmetel võib negatiivse testitõendi Tallinnast raha eest osta. /-/ Tööreiside lubamine liiga vara seaks ohtu ehitusvaldkonna töötajate elu ja tervise," märkis ametiühingu aseesimees Kimmo Palonen.

Paloneni sõnul võiks tööreiside lubamine kõne alla tulla alles siis, kui kasutusel on rahvusvaheline testimis- ja vaktsineerimissertifikaat.

Ametiühingu hinnangul pole tööreiside keelustamine viinud Soome ehitusobjektidel tööjõupuuduseni. Protestikirjas märgitakse, et Soomes on praegugi 10 000 töötut ehitustöölist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: