Kallas ülemkogul: on ülioluline, et vaktsiinitootjad kohustused täidaksid

{{1614313740000 | amCalendar}}
Kaja Kallas Euroopa ülemkogul osalemas.
Kaja Kallas Euroopa ülemkogul osalemas. Autor/allikas: Riigikantselei

Peaminister Kaja Kallas arutas Euroopa ülemkogu videokohtumise esimesel päeval EL-i valitsusjuhtidega olukorda Euroopas seoses koroonaviiruse levikuga ning kiiremat vaktsiinide kasutuselevõttu.

"Epidemioloogiline olukord valmistab kõigile suurt muret, eriti uute nakkavamate viirusetüvede leviku tõttu. Peame ühelt poolt jätkama piirangute koordineerimisega liikmesriikide vahel ja teisalt kiirendama vaktsiinide kasutuselevõttu," rõhutas Kallas.

Eesti peaminister rõhutas veel, et liikmesriigid ei tohi uute tüvede leviku tõkestamisel pöörduda piiride sulgemisega tagasi möödunud kevadisse, suurt segadust tekitanud olukorda.

"Eesti jaoks on tähtis, et liikmesriigid jälgiksid nn roheliste koridoride põhimõtteid, mille järgi tuleb tagada transporditöötajate ja kaupade sujuv liikumine siseturul," lisas peaminister.

EL-i riigipead ja valitsusjuhid keskendusid aruteludes vaktsiinidega seotud küsimustele.

Kallas tõi esile, et Euroopa Komisjoni poolt liikmesriikide nimel sõlmitud eelostulepingud vaktsiinitootjaga on olnud parim valik. "EL-i poolt ühiselt läbi räägitud lepingud on kõigile liikmesriikidele taganud võrdse juurdepääsu vaktsiinidele, sealhulgas väikeriikidele nagu Eesti," sõnas peaminister.

"Samas on ülioluline, et vaktsiinitootjad oma kohustusi Euroopa ees täidaks ning seetõttu tervitame kõiki komisjoni tegevusi, mis aitavad kaasa vaktsiinide tootmisvõimsuse suurenemisele. Oleme valmis Eestis vaktsineerimisi kiirendama kohe, kui tarned suurenevad," märkis peaminister.

Euroopa Komisjon on Eesti valitsuse teatel võtnud ette rea samme, et parandada koostööd ravimitootjate vahel, kõrvaldada kitsaskohad tarneahelates ja tagada toorainete olemasolu.

Von der Leyen: EL täidab seatud vaktsineerimiseesmärgi suve lõpuks

Euroopa Liit täidab oma eesmärgi vaktsineerida 70 protsenti täiskasvanud elanikkonnast suve lõpuks, ütles neljapäeval Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. "See ei ole probleem... see on eesmärk, mille suhtes oleme kindlad," ütles ta pressikonverentsil pärast EL-i liidrite videotippkohtumist, millel keskenduti koroonaviiruse vastu vaktsineerimisega seotud küsimustele.

Von der Leyen kasutas tippkohtumisel andmeid, mille kohaselt peaks EL olema juuni lõpuks saanud ligi 600 miljonit doosi erinevaid koroonavaktsiine. See oleks piisav kogus, et vaktsineerida kahe süstiga kõik EL-i 255 miljonit täiskasvanut.

Euroopa Komisjon on sõlminud kõigi liikmesriikide nimel eelostulepingud kuue vaktsiinitootjaga - Pfizer/BioNTechi, Moderna, AstraZeneca, Janssen Pharmaceutica, Sanofi, ja Curevaciga. Tulemas on veel lepingud vaktsiinitootjatega Valneva ja Novavax.

EL-i müügiloa on saanud Pfizer/BioNTechi, Moderna ja AstraZeneca vaktsiin. EL-i ravimiamet on alustatud veel Janssen Pharmaceutica (Johnson & Johnson) müügiloa taotluse hindamist.

Eestil on praeguste lepingutega võimalik kokku soetada umbes 4,6 miljonit doosi vaktsiini ligikaudu 2,5 miljoni inimese jaoks. Samas on vaktsiine seni laekunud lubatust palju vähem.

Allikas: ERR, AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: