The Guardian: enamus EL-i tarnitud AstraZeneca vaktsiinidest on kasutamata

Suurbritannia ajalehe The Guardiani uuring leidis, et neli viiendikku Euroopa Liitu tarnitud AstraZeneca koroonavaktsiinidest on kasutamata.

Euroopa haiguste tõrje ennetamise keskuse (ECDC) ja muude ametlike allikate kohaselt on Euroopa Liit saanud umbes kuue miljoni doosi ulatuses AstraZeneca koroonavaktsiini. Kasutamata on sellest umbes viis miljonit vaktsiinidoosi.

Saksamaa ajalehele Frankfurter Allgemeine Zeitungile antud intervjuus möönis Saksamaa kantsler Angela Merkel, et avalikkus on AstraZeneca vaktsiini tõhususe ja toimimise osas mures. See on samuti takistanud AstraZeneca koroonavaktsiini laiemat kasutuselevõtmist.

"Praegu on AstraZeneca vaktsiini aktsepteerimisprobleem. AstraZeneca vaktsiin on tõhus ja ohutu, mille on heaks kiitnud Euroopa ravimiamet (EMA). Kõik ametiasutused ütlevad meile, et seda vaktsiini saab usaldada. Seni, kuni vaktsiine on sama vähe kui praegu, ei saa te valida, millist vaktsiini kasutada," ütles Merkel.

Prantsusmaa, Saksamaa, Poola ja Itaalia ametivõimud on soovitanud AstraZeneca koroonavaktsiini kasutada ainult alla 65-aasta vanustel inimestel.

Merkeli sõnul on ta 66-aastane ja ta ei kuulu AstraZeneca vaktsiini kasutamiseks soovitatud rühma.

Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni sõnul kasutab ta hea meelega AstraZeneca vaktsiini, kui saabub tema kord vaktsineerida.

"Viimaseid teaduslikke uuringuid silmas pidades, on AstraZeneca vaktsiini efektiivsus tõestatud. Minu kord tuleb, aga mul on aega. Kui see on mulle pakutav vaktsiin, võtan loomulikult selle vastu," teatas Macron.

Vastavalt EL-i agentuuri ECDC andmetele on Belgia saanud 201 600 AstraZeneca vaktsiiniannust ja kasutanud neist 9832 (neli protsenti). Saksamaa on saanud 1 452 000 AstraZeneca doosi, millest kasutatud on 189 206 annust (13 protsenti).

Seevastu on Belgia ja Saksamaa mõlemad kasutanud üle 80 protsendi ulatuses sinna tarnitud Pfizer/BionTechi koroonavaktsiini annustest.

"AstraZeneca vaktsiin sai põhjendamatult halba tagasisidet ajakirjanduses. Väskemad andmed näitasid, et AstraZeneca vaktsiin on vähemalt sama hea kui Pfizeri ja Moderna vaktsiinid," ütles Prantsusmaa vaktsineerimisprogrammi juht professor Alain Fischer.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: