Johnson & Johnsoni koroonavaktsiini puhul piisaks ühest kaitsesüstist

Johnson & Johnsoni vaktsiiniviaalid.
Johnson & Johnsoni vaktsiiniviaalid. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters

Johnson & Johnsoni koroonavaktsiini puhul piisab USA tervishoiuametnike sõnul alustuseks ühest kaitsesüstist, et tekitada inimestele vajalik immuunsus.

Ühendriikide toidu- ja ravimiamet (FDA) teatas reedel, et praegu tegeletakse jõudsalt Johnson & Johnsoni vaktsiini testimisega, et sellele kasutusluba anda, vahendab AP.

Kui amet annab nädalavahetuse jooksul oma lõpliku otsuse vaktsiini ohutuse osas, võivad esimesed paar miljonit vaktsiinidoosi tehastest välja minna juba tuleval esmaspäeval.

Johnson & Johnsoni vaktsiin pole aga erinevate uuringute järgi nii tõhus kui Moderna või Pfizer/BioNTechi vaktsiin. Viimased on näidanud 95-protsendist efektiivsust, kuid Johnson & Johnsoni vaktsiin on raskete juhtumite puhul näidanud 85-protsendist ning veidi leebemate juhtumite puhul vaid 66-protsendist kaitsefektiivsust.

Samas ei testitud Moderna ja Pfizeri vaktsiine ajal, mil viiruse muteerunud tüved laialdaselt levima hakkasid, kuid Johnson & Johnsoni kaitsesüsti puhul on seda tehtud.

USA-s on vaktsiini saanud juba üle 47 miljoni inimese, mis on ligi 14 protsenti riigi rahvastikust. Kaitsepookimine toimub Ühendriikides praegu Moderna ja Pfizer/BioNTechi vaktsiinidega. Teised vaktsiinitootjad seal kasutusluba saanud ei ole.

Johnson & Johnson on küll öelnud, et esimesed vaktsiinitarned ei ole väga suured, kuid märtsi lõpuks suudaksid nad välja saata 20 miljonit ning juuni lõpuks 100 miljonit doosi.

Lisaks on uuringud näidanud, et Johnson & Johnsoni vaktsiini saab hoida leebemates tingimustes ehk see ei vaja säilitamiseks madalaid miinuskraade.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: