Lõuna-Korea valitsus: Põhja-Koreas võib puhkeda humanitaarkatastroof

Põhja-Korea liidrite ausambad
Põhja-Korea liidrite ausambad Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/KCNA

Lõuna-Korea valitsus hoiatas, et koroonaviiruse epideemia võib Põhja-Koreas põhjustada humanitaarkriisi ja toidupuuduse.

Lõuna-Korea ühendamisminister Lee In-young nõuab suuremat rahvusvahelist toetust Põhja-Korea 25 miljonile inimesele, teatas Finanical Times.

Kim Jong Uni juhitud tuumarelvastatud riik seisab silmitsi majandusliku survega, lisaks koroonaviiruse epideemiale laastavad riiki ka karmid sanktsioonid ja taifuunikahjustused.

"Me jälgime Põhja-Koread väga hoolikalt, me oleme mures, et tegemist võib olla humanitaarkriisiga," ütles Lee.

Aasta tagasi sulges Pyongyang täielikult riigi, et kaitsta habrast tervishoiusüsteemi koroonaviiruse epideemia eest. Selle käigus suleti piir Hiinaga, mis katkestas viimasedki rahvusvahelised toidu- ja meditsiiniabi tarned.

Analüütikud ja diplomaadid leiavad, et Põhja-Korea seisab silmitsi sarnase majandusliku langusega nagu see juhtus 1990. aastate keskpaigas.

"1990. aastate äärmuste kordumine on vähetõenäoline, kuid rahvusvaheline üldsus peab mõtlema, kas Põhja-Korea toiduvarustus on tulevikus jätkusuutlik," ütles Lee.

Põhja-Korea valitseja Kim Jong Un tunnistas augustis avalikult, et riigi majandusplaanid on läbi kukkunud ja vastuseks karmistab suuremat tsentraalset kontrolli majanduses.

Lee soovitas uuesti hinnata sanktsioonide tõhusust, mis kehtestati 2016. aastal USA juhtimisel. Siis korraldas Põhja-Korea mitu edukat tuumarelva katsetust.

"Karmid sanktsioonid on kestnud viis aastat. Võib olla on aeg näha, kas sanktsioonidest on olnud kasu Põhja-Korea tuumarelvastusprotsessi peatamiseks või mitte," ütles Lee.

"Peab koostama põhjaliku ülevaate, mis hindab sanktsioonide mõju tavalistele põhjakorealaste elule," lisas Lee.

Lee sõnul peab rahvusvaheline üldsus toetama põhjakorealaste vaktsineerimist.

"Rahvusvaheline üldsus peab mõistma asjaolu, et üks koroonaviiruse eest kaitstud riik ei tähenda epideemia lõppu," ütles Lee.

President Joe Bideni administratsioon on üle vaatamas USA poliitikat Põhja-Korea suhtes. Kahe riigi tuumaläbirääkimised pole toonud tulemusi, vaatamata Kim Jong Uni ja eelmise USA presidendi kolmele personaalsele kohtumisele.

Põhja-Korea ametnikud väidavad, et nende riigis koroonaviirusest tingitud nakkusjuhtumid puuduvad. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: