Eesti Post sai üllatava rekordkasumi

Foto: Priit Mürk/ERR

Riigile kuuluv AS Eesti Post lõpetas 2020. aasta rekordilise käibe ning ajalooliselt suurima kasumiga, käive kasvas pea poole võrra 135,6 miljonile eurole ja aasta varem saadud kahjumi asemel oli tulemiks kasum 9,6 miljonit eurot.

"Kuna 2019. aasta lõpetas ettevõte kahjumiga ning keeruline finantsolukord jätkus ka järgneval aastal, iseloomustas 2020. aastat tegevuses suurema efektiivsuse leidmine ning selle saavutamiseks strateegilise muutuse käivitamine," selgitas Eesti Posti juhatuse liige Charlie Viikberg.

Strateegiliseks muutuseks oli posti- ja pakiteenuse käsitlemine ühtse teenusena, et saavutada logistika mastaabiefekti. Lisaks käivitati protsess liikumaks võrgustikul põhinevatelt kvaliteedinõuetelt teenuse tegelikul kättesaadavusel põhinevatele nõuetele.

"Aasta algas väga keeruliselt seoses likviidsusraskustega, kuid kiiresti käivitatud sisemise efektiivsuse projektid, kokkuhoiumeetmed ja Covid-19 pandeemiast tingitud märkimisväärne e-kaubanduse kasv avaldasid mõju ning ettevõtte käive kasvas võrreldes 2019. aastaga 41 protsenti," ütles Viikberg. "See võimaldas kohustused refinantseerida ning alustada uut kasvulainet."

Viikbergi sõnul võimaldab edukaks pööratud aasta ettevõttel tänavu jätkata olulise investeeringuga automaadivõrgu laiendamiseks. "Kui praegu oleme Eestis automaatidega linnadest välja liikudes jõudnud asulatesse, kus on ca 900 inimest, siis uue laienemisega oleme juba ka 700 inimesega kohtades," ütles Viikberg.

Plaanide järgi laiendab ettevõte käesoleval aastal Baltikumi suurimat pakiautomaatide võrku samas suurusjärgus nagu 2018. aastal, mil Eestisse paigaldati 100 uut pakiautomaati. Lisaks Eestile paigaldatavatele uutele automaatidele hõlmab laienemine ka Lätit ja Leedut.

Head tulemused kogu Baltikumis ja pakimahtude kasv aitavad Viikbergi sõnul ettevõttel tagada postiteenuste jätkusuutlikkuse Eestis. "Näeme ettevõtte tulevikku ühtse teenuse pakkujana nii paki, kirja kui ajalehe kättetoimetamisel," ütles Viikberg. "Kui kümne aastaga on kirjade hulk langenud 30 miljonilt kahele miljonile, siis pakkide arv on samal ajal kasvanud 25 miljonile ning kirjade kättetoimetamine pakkidega samas võrgus tagab logistiliselt mõistlikuima lahenduse ja kuluefektiivsuse."

Aasta keskel rakenduvad Euroopa Liidu tolliregulatsioonid avaldavad mõju rahvusvaheliste saadetiste mahule ning võrreldes erakorralise 2020. aastaga tulevad käive ja kasum tõenäoliselt mõnevõrra väiksemad kui mullu.

Omniva kaubamärki kasutava kontserni põhitegevusala on posti-, logistika- ja infologistikateenuste osutamine ning e-arvete käitlemine. Lisaks emaettevõttele AS Eesti Post kuuluvad kontserni tütar- ja sidusettevõtted. Kontsernis töötab 2300 inimest üle Baltikumi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: