YLE: Komisjonil puudub varuplaan, kui liikmesriik tõkestab taastepaketi

Soome peaminister Sanna Marin koos Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ja Euroopa Komisjoni juhi Ursula von der Leyeniga
Soome peaminister Sanna Marin koos Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ja Euroopa Komisjoni juhi Ursula von der Leyeniga Autor/allikas: SCANPIX/AFP/FRANCOIS LENOIR

Soome rahvusringhäälingu YLE teatel puudub Euroopa Komisjonil varuplaan juhuks, kui mõni liikmesriik peaks taastepaketi vastu võtmata jätta. Soomes ei pruugi stiimulipaketi heakskiit aga sõltuda ainult koalitsiooniparteide heakskiidust.

Teisipäeval otsustab Soome põhiseaduskomisjon, kas Euroopa Liidu stiimulipaketi heakskiitmiseks piisab parlamendi lihthäälteenamusest või on vaja kahekolmandikulist enamust.

Kui stiimulipaketi heakskiitmiseks läheb vaja kahe kolmandiku parlamendi heakskiitu, siis vajab koalitsioon ka opositsiooni hääli. Opositsiooniline Koonderakond pole veel otsustanud, kas erakond toetab taastepaketi vastuvõtmist. Põlissoomlaste erakond on ettepaneku vastu.

Koonderakond on Euroopa Liidu meelne erakond ja stiimulipaketi tagasilükkamisel peab erakond otsust põhjendama oma Euroopa ideoloogilistele partneritele.

Soome peaministri büroo hindas juba tagajärgi, kui Soome või mõni teine Euroopa Liidu riik lükkaks stiimulipaketi tagasi. YLE teatel on Soome küsinud konfidentsiaalselt nõu ka Euroopa Liidu õigusteenistuselt. 

"Soome valitsusele vastati, et stiimulipaketi tagasilükkamine ühes liikmesriigis tooks kaasa enneolematu mainekahju ja poliitilise surve," teatas YLE.

Euroopa Komisjonil ja liikmesriikidel puudub samuti varuplaan, kui mõni liikmesriik taastepaketi tagasi lükkab. Stiimulipaketi tagasilükkamine tühistab ka Euroopa Liidu seitsmeaastase eelarveleppe.

Soome saab eelarvest 500 miljonit eurot.

Kui liikmesriigid tühistavad stiimulipaketi, muudaks see edasise Euroopa Liidu juhtimise keerulisemaks. Kindlasti üritaks Euroopa Komisjon koostada asendusettepanekuid. Kõik ettepanekud nõuavad aga iga liikmesriigi heakskiitu.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: