EL jõudis eelarvekokkuleppele Poola ja Ungariga

{{1607627400000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP Photo/Olivier Hoslet

Euroopa Liidu liidrid jõudsid neljapäeval kokkuleppele vaidluses Poola ja Ungariga, deblokeerides sellega bloki koroonaviiruse järgse taasteplaani, vahendas uudisteagentuur AFP.

"Nüüd me saame alustada jõustamise ja meie majanduste taastamisega. Meie pöördelise tähtsusega taastepakett viib edasi meie rohelist ja digitaalset üleminekut," kirjutas Twitteris Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel.

"Mul on väga hea meel lõpliku kokkuleppe üle EL-i uue eelarve #NextGenerationEU (taasterahastu) osas," kirjutas Twitteris Eesti peaminister Jüri Ratas.

"See annab meie inimestele ja ettevõtetele hädavajaliku kindluse tuleviku ja võimaluse kriisist üle saada. 2021 peab saama Euroopa inimeste ja majanduse kestliku taastumise aastaks," lisas ta. 

Ühenduse liidrid on üritanud päästa Euroopa majanduse turgutamiseks vajalikku 1,8 triljoni euro suurust eelarvet ja taastepaketti pärast seda, kui Ungari ja Poola blokeerisid selle, sest blokk sidus toetused õigusriigi põhimõtete järgimisega.

Budapest ja Varssavi on ühed suuremad kasusaajad EL-i eelarvest ja uues mehhanismis nähti võimalust pidurdada nende riikide libisemist autoritaarsusesse.

Brüssel süüdistas mõlemat demokraatlike vabaduste piiramises. Poolat eelkõige kohtusüsteemi sõltumatuse kõigutamises ja Ungari kodanikuühiskonna vabaduste võtmises. 

EL-i eesistujariik Saksamaa murdis ummikseisu õigusliku deklaratsiooniga, mis annab riikidele rohkem selgust, kuidas õigusriigi mehhanism töötab. 

Poola presidendi Andrzej Duda sõnul on esialgse leppega nõustnud nii Poola kui ka Ungari, kuid Berliin peab endiselt veenma ülejäänud liikmesriike, kelle hinnangul lahjendab kompormiss EL-i väärtusi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: