EL-i taastepaketi heakskiit sõltub Soomes opositsiooniparteide toetusest

Soome parlament.
Soome parlament. Autor/allikas: Aleksander Krjukov/ERR

Soome põhiseaduskomisjoni hinnangul on Euroopa Liidu taastepaketi heakskiitmisel vaja parlamendis vähemalt kahekolmandikulist häälteenamust. Taastepaketi heakskiit sõltub nüüd opositsiooni toetusest.

"Põhiseaduskomisjoni otsus tähendab, et taastepaketi saab vastu võtta ainult opositsioonisaadikute häälte abil," teatas Yle.

Põhiseaduskomisjoni arvamus ei olnud üksmeelne. Hääled jagunesid 9-8.

Valitsus peab nüüd leidma poolthääli opositsioonist. Soome Koonderakond on Euroopa Liidu meelne partei, kuid selle parlamendiliikmed on varasemalt kritiseerinud taastepaketti. 

Koonderakonna parlamendifraktsiooni juhataja Kai Mykkäneni sõnul arutab partei stiimulipaketi heakskiitmist teisipäeval.

Euroopa Liit leppis stiimulipaketis kokku eelmise aasta suvel. Soome saaks paketi raames kiires ajagraafikus 2,9 miljardit eurot. Aastaks 2058 peab Soome aga tagasi maksma 6,6 miljardit eurot.

Stiimulipaketi rakendamist peavad toetama kõik Euroopa Liidu liikmesriigid. 

Soome peaministri büroo hindas juba tagajärgi, kui Soome või mõni teine Euroopa Liidu riik lükkaks stiimulipaketi tagasi. Yle teatel on Soome küsinud konfidentsiaalselt nõu ka Euroopa Liidu õigusteenistuselt. 

"Soome valitsusele vastati, et stiimulipaketi tagasilükkamine ühes liikmesriigis tooks kaasa enneolematu mainekahju ja poliitilise surve," teatas Yle.

Euroopa Komisjonil ja liikmesriikidel puudub samuti varuplaan, kui mõni liikmesriik taastepaketi tagasi lükkab. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: