Soome valitsusliit otsustas pärast tüli kulutusi suurendada

Soome valitsuse residents
Soome valitsuse residents Autor/allikas: Kai Vare/ERR

Soome valitsus otsustas teravate eelarvestrateegia kõneluste tulemusel 2022. aastal kulutusi suurendada 900 miljoni euro võrra. Kulutuste kasv on ajutine ja valitsus tahab 2020. aastate keskpaigas riigivõlga vähendada.

Kuluraamistiku ületamist põhjustavad sotsiaalreformiga seotud kulud. Riik suurendab ka riigi osamakseid omavalitsuste sotsiaalteenustesse. 

2023. aastal siiski plaani järgi kulutusi kärbitakse.

Kärbete eesmärgid lepiti kokku ministeeriumite tasandil. Kärbete täpset sisu ei otsustatud. Vastavalt kokkuleppe ei tehta kärpeid kindlasti hariduses, sotsiaaltoetustes ja tervishoiuteenustes.

Valitsus teatas, et lisakulutuste eesmärk on luua umbes 45 000 täiendavat töökohta, mille positiivne mõju majandusele oleks umbes 560 miljonit eurot.

Valitsus plaanib asutada ka spetsiaalse ettevõtte Välittäja Oy. Ettevõtte eesmärk oleks palgata osalise tööajaga töötajaid pikaajalisemateks töösuheteks. 

Eelarvearutelude põhiline vaidlusküsimus oli, kas muude ministeeriumide kui rahandusministeeriumi arvutatud tööhõive on kehtiv. Neljapäeval avaldatud suunistes hindasid tööhõivemõjusid ministeeriumid. 

Ettevõtete maksustamist ei tõsteta. Tubakaaktsiisi suurendatakse 2022-2023 kokku saja miljoni euro võrra.

Täiendavad maksutõusud otsustatakse sügisel toimuvatel eelarve aruteludes. 

Riik suurendab 2021. aastal ka turbatootjate toetamist. Lisaks suurendatakse turbatarbimise maksuvaba kasutamist energiatootmises. 

Valitsus nõustus eraldama ka rahalisi vahendeid, et leevendada koroonaviiruse epideemiast tingitud negatiivseid mõjusid. Peamiselt toetatakse noorte haridust ja tööhõivet.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: