Soome peaministri perekonna hommikusöögi maksab kinni riik

Soome peaminister Sanna Marin
Soome peaminister Sanna Marin Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/POOL

Soome peaministri Sanna Marini ja tema perekonna hommikusöögi maksab kinni maksumaksja. Hommikusöögile kulutab Marini perekond 300 eurot kuus, selgub Soome meedias ilmunud uudistest.

Hommikusöögi hüvitis põhineb peaministri kantselei (VKN) tõlgendusel. Tõlgenduse kohaselt on peaministril ja tema perekonnal õigus Kesärantas viibides saada riigi vahenditest hommikueineid.

Kesäranta on Soome peaministri residents Helsingis Meilahtis.

Kantselei teatel on hüvitist saanud ka teised peaministrid. Marini perioodil on hüvitise kasutamine aga eelmisest kevadest varjatud. 

Peaministri kantselei tugineb ministrite töötasu seaduse paragrahv kuuele. "Peaministril on riigimajas eluase, mille hooldamise, kütmise ja valgustuse eest makstakse riigi vahenditest," seisab seaduses. Paragrahvi loetelus pole aga toiduaineid. 

Soome presidendil Sauli Niinistöl on samuti riiklik residents. Presidendil on ametikorter Mäntyniemis. Ametlikud vastuvõtud toimuvad aga presidendilossis. Niinistö ja tema perekond toiduaineid riigi raha eest ei osta.

"Vabariigi president ja tema abikaasa maksavad kogu isiklikuks ja perekondlikuks kasutamiseks mõeldud toidu eest," ütles presidendi kommunikatsioonijuht Jouni Mölsa. 

Peaministri kantselei teatel põhineb peaministri toiduainete eest maksmine riigi raha eest ka paragrahv seitsmel. "Valitsuse liikmele hüvitatakse tema ülesannete täitmisel tekkinud mõistlikud lisakulud," teatab paragrahv.

Peaministri kantselei ei põhjenda, mis seos on hommikusöögi ja lisakohustuste vahel. Samuti ei luba privaatsuspoliitika öelda, mida poest on ostetud. 

Soome statistikaameti viimaste andmete kohaselt kulutavad soomlased keskmiselt toidu peale 365 eurot kuus inimese kohta. 

Marin elab Kesärantas koos abikaasa ja lapsega. Pressiteadete kohaselt on residentsis abiks lapsehoidjana olnud ka Marini ema.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: