Soome endine siseminister Räsänen sai süüdistuse vihakõnes

Päivi Räsänen
Päivi Räsänen Autor/allikas: ERR

Soome prokuratuur esitas süüdistuse parlamendisaadikule ja endisele siseministrile Päivi Räsänenile. Räsänen sai süüdistuse vihakõnes, peaprokuröri sõnul rikuvad rahvasaadiku avaldused homoseksuaalide väärikust.

Esimene süüdistus puudutab Räsänen kirjutisi Soome Luther-Säätiö ja evangeelse luterliku kiriku veebisaitidel. Kaks ülejäänut süüdistust on seotud Räsäneni avaldustega sotsiaalmeedias ja Yles. 

Prokuröri sõnul on Räsäneni avaldused homoseksuaalide suhtes halvustavad ja diskrimineerivad.

"Seetõttu ületavad Räsäneni avaldused ka sõna- ja usuvabaduse piire ning toidavad sallimatust ja põlgust," ütles prokurör

Räsäneni sõnul oli peaprokuröri otsus üllatav ja isegi šokeeriv.

"Ma ei pea ennast süüdi ühegi inimrühma ähvardamises, laimamises ega solvamises. Kõik mu avaldused põhinevad piiblist pärit õpetusel, mis kirjeldavad abielu ja seksuaalsust," ütles neljapäeval Räsänen.

Räsänen lisas, et ta toetab homoseksuaalide väärikust ja inimõigusi.

Uurimine jõudis süüdistuseni kolmes kuriteoepisoodis, kirjutab Ilta-Sanomat. Neist vanima, 2004. aastal avaldatud homoseksuaalsusest rääkiva brošüüri "Meheks ja naiseks Tema nad lõi" puhul on süüdistatav ka Luther-Säätiö dekaan Juhana Pohjola, kes on Soome Misjonipiiskopkonna piiskop electus. Pohjolale etteheidetav kuritegu seisneb Räsäneni kirjutise avaldamises misjonipiiskopkonna kodulehel.

Räsänen sai süüdistused homoseksuaalsuse teemal arvamuste avaldamise eest oma Twitteri ja Instagrami kontodel, kus ta on selgitanud, miks on homoseksuaalsus häbiasi ja patt. Samuti on Räsänen puudutanud homoseksuaalsuse teemat enda tõekspidamistest lähtuvalt Yle raadiosaates.

Põhjustas diskussiooni sõnavabaduse üle Soomes

Räsäneni sattumine oma sõnavõttude pärast kriminaaluurimise alla on tekitanud Soomes tõsise diskussiooni sõnavabadusest.

Erakonda Kokoomus kuuluvad parlamendiliikmed Jukka Kopra ja Heikki Vestman on näiteks märkinud, et sõnavabadus on Soomes tõsises ohus, kuna neile tundub, et teatud teemadel tohib olla vaid ühte meelt. 

Räsänen oli aastatel 2004–2015 Soome Kristlike Demokraatide partei esimees. Ta oli 24. juunist 2014 kuni 29. maini 2015 Alexander Stubbi valitsuse siseminister ning enne seda oli ta alates 22. juunist 2011 siseminister Jyrki Kataineni valitsuses.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: