USA ja EL lepivad kokku Vene-poliitika koordineerimise

Joe Bideni (vasakul) ja Vladimir Putini päikeseprillidega portreed.
Joe Bideni (vasakul) ja Vladimir Putini päikeseprillidega portreed. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA presidendi Joe Bideni järgmise nädala kohtumisel Euroopa Liidu liidritega lepitakse kokku koostööraamistik Venemaa-poliitika koordineerimiseks.

"Meie poliitika ja tegevuse koordineerimiseks Venemaa suhtes käivitatakse USA ja EL-i vahel kõrgetasemeline dialoog," öeldakse tippkohtumise lõppdokumendi kavandis, millega sai tutvuda uudisteväljaanne Bloomberg.

Euroopa Liit ja Ameerika Ühendriigid võtavad endale kohustuse tegelda ühiselt Venemaalt lähtuvate ohtudega. Muuhulgas plaanivad osapooled kutsuda Venemaad üles võtma vastutusele selle territooriumil tegutsevad häkkerite grupeeringud, mis korraldavad küberruumis rünnakuid, väljapressimisi ja muid kuritegusid, selgub dokumendi kavandist.

Samas kinnitatakse ka, et USA ja Euroopa Liit "on oma lähenemises Venemaale ühtsed ja valmis otsustavalt vastama Venemaa poolt pidevale negatiivsele käitumisele ja kahjustavale tegevusele".

Samas rõhutatakse, et suhtluskanalid Venemaaga jäävad lahti valdkondades, mis vastavad mõlema poole huvidele.

Biden saabus neljapäeval Ühendkuningriiki, kus ta osaleb 11.-13. juunini demokraatlike suurriikide rühmituse G7 tippkohtumisel. Pärast seda suundub ta Brüsselisse, kus 14. junil toimub NATO tippkohtumine, misjärel ta kohtub ka Euroopa Liidu liidritega.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel on öelnud, et kohtumine Bideniga annab mõlemale poolele võimaluse kooskõlastada oma positsioone enne USA presidendi kohtumist 16. juunil Genfis Vene riigipea Vladimir Putiniga.

Tippkohtumine toimub villas Genfi järve kaldal

Bideni ja Putini kohtumine 16. juunil leiab aset uhkes villas Genfi järve ääres.

Genfi regionaalvõimud andsid kolmapäeval välja määruse luua piirkonnas riigipeade kohtumise ajaks turvaala. Turvatsooniga eraldatakse mõlemad järve kaldad, osa järvest endast ja kaks parki, mis ümbritsevad kõrvuti paiknevaid villasid järve lõunakaldal.

Parkide ümber on ajutised liikumistõkked. Võimud ärgitasid inimesi kohtumise päeval kodust töötama ja võimalikult vähe liikuma.

Villa La Grange on 18. sajandist pärinev endine uhke perekodu, mida on juba üle sajandi kasutatud Genfi linna vastuvõttudeks.

Pargi sissepääsu valvavad kaks kivilõvi, mida teisipäeval pesti, vahendas AFP.

Selle naabruses asuv luksushotell Eaux-Vives ehitati 1750. aastal ning sellel on 16 sviiti ning ruumi kuni 500 külalisega ürituste jaoks.

Suvekuudel on villade pargid tavaliselt täis piknikulisi.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: