Sotsid koostasid valitsusele EKRE-ga konkureeriva umbusaldusavalduse

Foto: Ken Mürk/ERR

Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) teatas, et ei ühine Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) algatatud umbusaldusavaldusega peaminister Kaja Kallasele, vaid esitavad eraldi umbusaldusavalduse teksti.

"Peaminister Kaja Kallas pakub Eestile arenguteed, mis ei ole meie riigi ja rahva huvides. Peaminister Kaja Kallase valitsus on allakirjutanute silmis kaotanud usalduse," öeldakse sotside algatatud umbusaldusavalduses.

Ehkki sotsiaaldemokraadid ei kuulu koalitsiooni, hääletasid erakonna liikmed 25. jaanuaril riigikogus Kallasele peaministri volituste andmise poolt. "Meil olid ootused, et Reformierakonna ning Keskerakonna valitsus asub vähendama ühiskonnas kriisi ajal suurenenud ebavõrdsust ning otsustavalt tõrjuma poliitilist korruptsiooni, mis kahandab inimeste usaldust poliitika ja erakondade vastu. Samuti lubas Kaja Kallas keskkonnateadlikku pööret riigi juhtimises. Toonane usalduskrediit on tänaseks õhku haihtunud. Peaminister ja tema juhitud valitsus on olnud hoolimatu ning petnud kuhjaga neile pandud lootusi," ütles aga SDE esimees Indrek Saar pühapäeval edastatud pressiteates.

Peamiselt heidavad sotsiaaldemokraadid Kallase valitsusele ette kärpepoliitikat, mis nende hinnangul kahjustab otseselt Eesti arengut. "Ajast ja arust kärped tekitavad uut ebaõiglust ja ebavõrdsust ning kahandavad väga paljude inimeste heaolu ja tuleviku väljavaateid," öeldakse umbusaldusavalduses.

Avalduses tuuakse eraldi välja laste huvihariduse kärpeplaanid, mis sotside hinnangul võtab tuhandetelt lastelt võimaluse tegeleda oma huvialaga. "Selle sammu tagajärjel tekib Eestisse juurde lapsi, kes kannatavad ilmajäetuse ja sotsiaalse tõrjutuse all. See samm teeb Eesti vaesemaks ja lõhub kohalike omavalitsuste usaldust valitsuse vastu," märgib erakond.

Samuti leiab SDE, et peaminister tegeleb vastanduste tekitamisega era- ja avaliku sektori vahel ning viitavad vajadusele leida riigile täiendavaid tulusid. "Kuidagi ei saa nõus olla sellega, et vastutus kriisi tagajärgede eest lükatakse koolilaste, õpetajate, politseinike, päästjate ja hooldajate kaela. Meie haridus, kultuur, tervishoid, sotsiaalhoolekanne, sisejulgeolek ja kaitsevägi vajavad arenguks mitte lõputuid kärpeid, vaid täiendavaid vahendeid. Riik on tervik, me vajame kõiki, et ühiskond toimiks. Et Eesti riik ei kärbuks järjest võimetumaks ja suudaksime välja tulla mitte ainult käesolevast vaid ka võimalikest tulevastest kriisidest, tuleb hoopis hakata otsima neid kohti, kus on võimalik saada suuremat tulu," öeldakse umbusaldusavalduses.

Lisaks heidavad sotsid valitsusele ette soovimatust võidelda korruptsiooniga: "Eelmise valitsuse lagunemise keskseks ajendiks oli Keskerakonnaga seotud järjekordne korruptsiooniskandaal. Uue valitsuse võimuletulekut saatis Kaja Kallase lubadus tegeleda esimese asjana poliitilise korruptsiooniga. Ligi viis kuud ametis olnud valitsus on pakkunud välja vaid üksikud kosmeetilised parandused ja lükanud tagasi kõik ettepanekud, mis aitaksid korruptsiooni tõhusamalt ohjeldada. Peaminister vastutab otseselt selle eest, et valitsusel puudub igasugune soov tegeleda sisulise korruptsioonivastase võitlusega."

Lõpuks kritiseerib SDE Kallase valitsuse klimma- ja energiapoliitikat: "Valitsus on täielikult ebaõnnestunud ka kliimapoliitika ja energeetika vallas. Lubatud rohepöörde asemel minnakse edasi keskkonnavaenuliku ja ülikalli õlitehase rajamise projektiga, mille majanduslik tasuvus on vägagi küsitav. Lisaks tahab valitsus kiirkorras seadustada metsaandmete salastamise ning ei ole teinud midagi puidu masspõletamise lõpetamiseks Narva elektrijaamades, vastupidi- värskete ettepanekute kohaselt võib surve täiendavaks metsaraieks kordades tõusta. Kõik see on vastutustundetu Eesti keskkonna ja tuleviku suhtes ja viib meid kaugemale kliimaeesmärkide täitmisest."

Kallase valitsusele on lubanud umbusaldusavalduse esitada ka EKRE, kuid sotsid teatasid, et ei ühine sellega, kuna see sisaldab nende hinnangul "ohtralt udujuttu ning valesid politseiriigi ja süvariigi teemal".

EKRE esimees Martin Helme ürles lõppeval nädalal, et loodab oma umbusaldusavaldusega ühinema ka Isamaa ja SDE saadikuid.

Umbusaldudsavalduse esitamiseks on vaja vähemalt 21 riigikogu saadiku toetusallkirja. EKRE-l on riigikogus 19 kohta, Isamaal 12 ja sotsiaaldemokraatidel 11 saadikut.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: