Kui kajakatega katusel õigel ajal ei tegele, võivad nad muutuda nuhtluseks

Foto: Ken Mürk/ERR

Majaomanikel tuleb juba kevadel puhastada katuseid, et vältida nende muutumist kajakate pesitsuspaikadeks. Seda on juba hilja teha siis, kui pesades on munad. Praegu on see aeg, mil kajakapojad patseerivad oma pesamajade ümbruses ja noorlinde kaitsvad kajakad võivad tänaval kõndijale virutada.

Linnainimestele meeldib metsik loodus linnakeskkonnas. Kajakatest on palju videoid leida – mõned naljakad, teised panevad mõtlema. Kui kajakad kaitsevad oma poegi, võivad nad olla ohtlikud katustel ja fassaadidel töötavatele inimestele. Või lastele lasteaedades ja koolides.

"Keskkonnaamet saab igal aastal teateid selle kohta, et kajakad pesitsevad katusel ja tulge tehke midagi. Hakkavad ründama, kui pojad on," ütles keskkonnaameti loodushoiutööde büroo juhataja Eike Tammekänd.

Tammekänd selgitas, et juba märtsis tuleks majaomanikel katuseid puhastada – looduskaitseseadus keelab loodusliku linnuliigi pesade lõhkumise, kui seal juba munad sees on. Puhastamine pole aga ühekordne ettevõtmine.

"Seda peab tegema vähemalt üle päeva, käima ja vaatama need kohad uuesti üle, sest kui see koht on meeldiv, siis linnud nii lihtsalt alla ei anna ja neil on ikkagi suur soov pesitseda," ütles Tammekänd.

Lamedad katused meelitavad pesitsejaid rohkem. Kui talvel on lumega hädas vilkatuste omanikud, siis kevadel peaksid kajakatõrjele asuma lamekatuste omanikud. Või siis harjuma paar kuud tänaval käima pea õlgade vahel, sest kajakas tuleb katusele tagasi.

"Kui kajakad kasvatavad üles esimesed põlvkonnad isendeid, kes katustel on harjunud pesitsema, siis ka järgnevad põlvkonnad teevad seda ja populatsioon järjest kasvab," märkis ornitoloogiaühingu liige Tiiu Tali.

Tõhus oleks katuste puhastamine mitte üksikute ühistute, vaid tervete linnaosade kaupa koordineeritult, sest ühest kohast minema peletatud, otsivad linnud koha, kus neid pesa ehitamisel ei segata, soovitab ornitoloog.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: