Allikad: Taliban varustab relvadega Tadžikistanist pärit sõjalist rühmitust

Talibani võitleja
Talibani võitleja Autor/allikas: SCANPIX/AFP/HOSHANG HASHIMI

Dušanbe luureallikate teatel varustab Taliban Tadžikistanist pärit sõjalist rühmitust uute USA-s toodetud sõidukite ja relvadega.

Tadžikistanist pärit võitlejad on rühmituse Jamaat Ansarullah liikmed. Rühmitus asutati kümme aastat tagasi ja selle eesmärk on kukutada Dušanbe ilmalik valitsus, teatas Rferl

Tadžikistani allikate teatel asub kahe riigi piiril umbes 200 Tadžikistanist pärit võitlejat.

"Tadžikistani võitlejad, kes asuvad Afganistani põhjaosas Badakhsani provintsis, sõidavad ringi USA-s valmistatud sõidukitega. Mõned võitlejad kasutavad ka USA lahingvarustust," ütles Tadžikistani piiriteenistuse ametnik. 

Ametniku väidet kinnitas ka Badakhsanis asuv endine Afganistani sõjaväeohvitser. 

Pärast Talibani võimuhaaramist muretsevad Kesk-Aasia riigid üha rohkem, et regioonis kasvab ebastabiilsus. 

Tadžikistan nõuab, et Taliban moodustaks kaasava valitsuse, kus arvestatakse etniliste vähemuste huvidega. Taliban samas hoiatas Tadžikistani, et Dušanbe ei sekkuks Afganistani siseasjadesse. 

Allikate teatel "eemaldas" Taliban ka uiguuride võitlejad Afganistani-Hiina piiri lähedalt. Afganistanil ja Hiinal on 76-kilomeetrine ühine piir. 

"Turkestani islamiliikumise võitlejad viidi teistess Afganistani provintsidesse," ütles endine Afganistani sõjaväeametnik. Hiina hinnangul on tegemist terroristidega.

Peking on väljendanud valmisolekut suhelda Talibaniga ja lubanud uut režiimi ka toetada. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: