Sõja 322. päev: Ukraina relvajõudude sõnul ei ole Soledar veel langenud

{{1673409480000 | amCalendar}}
Lahingud Soledaris 5. jaanuaril
Lahingud Soledaris 5. jaanuaril Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Clodagh Kilcoyne

CNN-iga suhelnud Ukraina sõduri sõnul toimuvad Soledaris ägedad lahingud ning Ukraina on linna kaitstes kandnud suuri kaotusi, olukord lahinguväljal muutub iga päev. Kanada ostab USA-lt Ukrainale NASAMS-i õhutõrjesüsteemi. Ukraina president võttis Viktor Medvedtšukilt ja veel kolmelt poliitikult Ukraina kodakondsuse.

Oluline 11. jaanuaril kell 20.35:

- Ukraina relvajõud: väited Soledari langemisest ei pea paika;

- Ukraina luure: Venemaa piiras 9. jaanuaril sõjaväeteenistuskõlblike meeste lahkumist riigist;

- CNN-iga suhelnud sõduri sõnul on olukord Soledaris kriitiline, rindejoon muutub iga päev;

- Prigožini sõnul on Soledari linn Wagneri kontrolli all;

- Yle: Soome pole veel otsustanud kas anda Ukrainale tanke;

- Ukraina ja Vene inimõiguste volinikud kohtusid Türgis;

- FP: Türgi andis salaja Ukrainale eelmine aasta kobarmoona;

- Kanada ostab Ukrainale NASAMS-i õhutõrjesüsteemi;

- Saksa välisminister Annalena Baerbock külastas Harkivi linna;

- Ukraina peastaap: Venemaa surub Zaporižžja tuumajaama töötajatele peale Vene passe, keeldujatele otsitakse asendustöötajaid;

- Ukraina president võttis Viktor Medvedtšukilt ja veel kolmelt poliitikult Ukraina kodakondsuse;

- ISW: Soledari langemine Vene vägede kätte ei tähenda veel Bahmuti ümberpiiramist;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 490 sõdurit ja viis suurtükisüsteemi.

 

Šoigu nimetas Gerassimovi Ukraina sõja komandöriks

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu nimetas kolmapäeval Ukrainas sõdivate vägede uueks ülemjuhatajaks Valeri Gerassimovi. 

Venemaa nimetas oktoobris Ukraina sõja komandöriks Sergei Surovikini. Venemaa kaitseministeeriumi teatel jääb Surovikin Gerassimovi asetäitjaks. 

Kaitseministeeriumi teatel peavad muudatused tõhustama sõjaliste operatsioonide juhtimise tõhusust Ukrainas, vahendas Reuters.

Soledaris võitlev Ukraina sõdur CNN-ile: järgmise 24 tunni jooksul selgub Soledari saatus

"Olukord on siin karm, aga me oleme elus. Järgmised 24 tundi saavad olema väga rasked. Selle jooksul määratakse linna saatus. Nad tahavad meid ümber piirata," ütles sõdur. 

Sõduri sõnul segavad venelased Ukraina vägede sidet, see muudab üksuste omavahelise koostöö väga keeruliseks, vahendas CNN. 

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kinnitas kolmapäeva õhtul, et Soledaris käivad endiselt ägedad lahingud. 

"Terroririik ja selle propagandistid väidavad, et osa Soledarist on Venemaa valduses. Võitlus jätkub. Donetski rinne peab vastu. Ja me teeme kõik, et tugevdada seal Ukraina kaitset. Meie võimekus paraneb. Ja ma tänan kõiki meie partnereid, kes meid selles abistavad," ütles Zelenski. 

Kiiev: Soledar pole veel langenud

Ukraina asekaitseminister Hanna Maliar ütles kolmapäeva pärastlõunal, et Vene väed ei kontrolli Soledari, vahendas CNN. 

"Soledaris käivad ägedad lahingud. Kaotusi kandnud vaenlane saatis rindele uued üksused. Nad püüavad meie vägede kaitsest läbi murda ja linna täielikult üle võtta, kuid see ei õnnestu neil," ütles Maliar. 

Ukraina kaitsejõudude idaringkonna esindaja Serhi Šerevatõ kinnitas Ukraina Suspilnele, et väited nagu Soledari linn oleks Vene vägede kontrolli all ei pea paika. Šerevatõ palus oodata kuniks tuleb detailne info Ukraina peastaabilt.

Ukraina relvajõudude strateegilise kommunikatsiooni osakond nimetas Prigožini varem esitatud väiteid nagu Wagner oleks Soledari vallutanud psühholoogiliseks operatsiooniks. Samuti ei usu nad, et Prigožin tegi oma kaevanduse pildi Soledaris. Sama allika kinnitusel oli see PR-trikk õigustamaks suuri kaotusi Wagneri vangsõdurite hulgas.

Strateegilise kommunikatsiooni osakonna sõnul tehti internetis levinud pilt Prigožinist kaevanduses hoopis Prõkožõni koobastes Donetski oblastis, mitte Soledari soolakaevandustes.

Venemaa tunnistas kolmapäeval samuti, et lahingud Soledari pärast kestavad. Venemaa relvajõudude teade lükkab ümber Prigožini väited. Prigožin väitis varem, et Wagneri võitlejad vallutasid Soledari.

Ukraina luure: Venemaa piiras 9. jaanuaril sõjaväeteenistuskõlblike meeste lahkumist riigist

Ukraina kaitseministeeriumi Luure Peavalitsus (GUR) teatas, et nende andmeil on Venemaa alates 9. jaanuarist hakanud piirama sõjaväeteenistuseks kõlblike meeste lahkumist riigist. Vastava korralduse saatis FSB piirivalveteenistusele, mis FSB-le allub.

GURi teatel piirati ka nende kodanike riigist väljumist, keda rahuajal ajateenistusse tervislikel põhjustel ei võeta.

Ukraina sõjaväeluure meenutas, et varem hoiatati võimaliku uue Vene mobilisatsioonilaine eest. Uue mobilisatsioonilaine eesmärgiks on kvantiteet, mitte kvaliteet ning uute sõdurite esmane ettevalmistus ja varustamine võib ligikaudu kaks kuud aega võtta.

Venemaa nimetas Ukraina väiteid infosabotaažiks.

Vene kohus mõistis ülemuste vastu mässanud mobiliseeritud võitleja pikaks ajaks vangi

Venemaa kohus mõistis mobiliseeritud võitleja viieks ja pooleks aastaks vangi, kuna ta läks ülemustega kehvade väljaõppetingimuste tõttu riidu. 13. novembril filmitud videolõigus on näha, kuidas mobiliseeritud sõjaväelane Aleksandr Leškov karjub roppusi ja tõukab oma ülemust, vahendas The Guardian. 

Ukraina relvajõud: Kinburni neeme on mõistlik vabastada ainult koos ülejäänud Hersoni oblastiga

Ukraina kaitsejõudude pressikeskuse Tavria suuna juht kolonel Jevhen Jerin teatas Ukraina televisioonis, et Kinburni neem on suuresti Vene vägede kontrolli all, kuid Ukraina tuleulatuses, mistõttu Venemaa ei saa sinna suurel hulgal sõdureid koondada.

Jerin rõhutas, et nende saarte vabastamine on võimalik vaid kogu ülejäänud territooriumite vabastamisega koos, kuna tegemist on avatud territooriumiga, mistõttu võiksid Ukraina väed seal tule alla jääda, vahendas Ukrainska Pravda.

CNN: olukord Soledaris on kriitiline, rindejoon muutub iga päev

CNN suhtles ühe Ukraina sõduriga, kes osaleb Soledari kaitses Ukraina 46. õhudessantbrigaadi koosseisus. Sõduri sõnul muutub rindejoon pidevalt ning kontroll hoonete üle muutub iga päev.

Sõduri sõnul ei tea mitte keegi, kui palju on lahingus hukkunuid ja haavatuid. "Positsioone võetakse ja loovutatakse pidevalt. Mis oli täna meie maja, saab homme Wagneri majaks," sõnas nimetuks jäänud sõdur.

Allika kinnitusel polnud teisipäeva õhtul selge, kui suurt osa Soledari linnast Vene väed kontrollivad. Sõduri sõnul ei tea keegi seda eriti hästi ning kahe vastaspoole vahel on suur hall ala, mille kohta kumbki pool väidab, et kontrollib seda.

Sõduri kinnitusel on Ukraina väed kandnud Soledari kaitsel palju kaotusi. "Meie üksuste personal on uuendatud pea poole võrra... meil pole isegi aega teineteise raadiokutsungeid meelde jätta," kinnitas sõdur.

46. õhudessantbrigaad teatas teisipäeva Telegramis, et olukord Soledaris on väga keeruline, kuid hallatav. Ukraina president Volodõmõr Zelenski tõi selle üksuse sõdurid eraldi välja oma õhtuses videopöördumises.

Briti kaitseministeerium teatas teisipäeval, et Vene väed on viimastel päevadel Soledaris edenenud ja kontrollivad nüüd sellest enamikku.

Briti kaitseministeeriumi sõnul on Vene Soledari jõupingutuse eesmärgiks Bahmuti ümberpiiramine põhja poolt ning tõkestada seeläbi Ukraina kommunikatsiooniliine.

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar kinnitas teisipäeva õhtul, et Soledari hoidmiseks käivad ägedad lahingud. Maljari sõnul ei võta Vene väed arvesse enda poole suuri kaotusi ja jätkavad pealetungi.

Ukraina relvajõudude esindaja Serhi Tšerevatõi sõnul on Ukraina relvajõudude eesmärk kurnata venelasi nii palju, et isegi kui nad saavutavad taktikalise võidu, siis oleks see Pyrrhose võit.

Prigožini sõnul on Soledari linn Wagneri kontrolli all

Wagneri palgasõdurite grupeeringuga lähedalt seotud Telegrami kanal Grey Zone teatas teisipäeva hilisõhtul, et Wagneri väed kontrollivad kogu Soledari territooriumi ning linna keskel on Ukraina väed ümber piiratud. Samas teates lubati kolmapäeval teada anda, mitu sõjavangi võeti.

Teates rõhutati, et eduka pealetungi tegid Wagneri üksused üksi, viidates sellega, et lahingutes ei osalenud Vene regulaarväed.

Neid väiteid ei ole võimalik sõltumatult kontrollida.

Sotsiaalmeedias levisid ka pildid, kus on näha väidetavalt Prigožinit ja Wagneri sõdureid Soledari soolakaevandustes.

Vene uudisteagentuuri Ria Novosti teatel vallutasid Wagneri palgasõdurid Soledari soolakaevanduste ala peale ägedaid lahinguid. Soolakaevandused asuvad Soledari äärelinnas.

Reuters tõi esile, et kuna Prigožin mainis ka lahingute jätkumist Soledari kesklinnas, siis ei saa Wagneri kontroll linna üle olla täielik.

BBC venekeelne teenistus juhtis tähelepanu, et Ukraina peastaap ei maininud oma kolmapäevahommikuses ülevaates olukorda Soledaris, kus ajakirjanike ja teiste allikate sõnul toimuvad ägedad lahingud.

Tuntud Ukraina ajakirjanik Juri Butusov teatas oma Telegrami kanalis, et ükski Ukraina üksus ei ole ümber piiratud ning Vene allikad levitavad tema sõnul desinformatsiooni.

Yle: Soome pole veel otsustanud kas anda Ukrainale tanke

Yle allika kinnitusel pole Soome veel otsustanud kas anda enda inventarist Ukrainale Leopard 2 tanke. Soome on endale soetanud üle 200 Leopard tanki. Allika kinnitusel võib Soome enda tanke anda kui seda teevad mitmed teised riigid.

Prantsusmaa ja Poola survestavad Saksamaad, et viimane annaks Ukrainale enda Leopard tanke. Ka Ühendkuningriik kaalub Challenger 2 tankide andmist Ukrainale.

Ukraina ja Vene inimõiguste volinikud kohtusid Türgis

Ukraina inimõiguste volinik Dmitrõ Lubinetzs kohtus Türgis oma Vene ametikaaslase Tatjana Moskalkovaga.

Lubinetzsi sõnul peeti terve öö läbirääkimisi, mille käigus arutati humanitaarprobleeme ja inimõiguste tagamist mõlema riigi kodanikele. Moskalkova kinnitas, et arutati humanitaarabi andmist mõlema riigi kodanikele.

Vene inimõigusvoliniku sõnul tehti kohtumisel oluline relvarahu ettepanek Ukraina ja Türgi kollegidele.

FP: Türgi andis salaja Ukrainale eelmine aasta kobarmoona

Välispoliitika väljaanne Foreign Policy teatas, et Türgi hakkas eelmise aasta novembris Ukrainale salaja kobarmoona tarnima, kinnitasid USA ja Euroopa allikad. Allikate sõnul alustas Türgi kobarmoona tarneid, kui Valge Maja keeldus Ukrainale enda kobarmoona andmast. Ka Türgi kobarmoona suurtükimürsud on USA päritolu.

USA seadusandlus ei luba kobarmoona eksportida, kuna arvestatav protsent moonast on defektne ehk ta ei plahvata tabamusel. Kobarmoon on efektiivne tankide ja jalaväe vastu, kuid defektide tõttu võivad lõhkemata jäänud pommid hiljem tsiviilelanikele ohuks olla.

Iga kobarmoona mürsk laguneb enne sihtmärgini jõudmist 88 pommiks.

CNN teatas detsembri alguses, et USA veel vaagib, kas anda vastuolulist kobarmoona Ukrainale.

Venemaa kasutab Ukraina vägede vastu samuti kobarmoona. Näiteks pommitasid Vene väed kohe peale õigeusu jõule kobarmoonaga Hersoni linna.

Vene vägede pommitamise tagajärjed Hersoni linnas Autor/allikas: SCANPIX/Ximena Borrazas/SOPA Images via ZUMA Press Wire

Kanada ostab Ukrainale NASAMS õhutõrjesüsteemi

Kanada kaitseminister Anita Anand teatas teisipäeval, et Ottawa tellib Ukraina tarbeks USA-lt ühe NASAMS õhutõrjesüsteemi.

USA on plaaninud anda Ukrainale kaheksa NASAMS-i õhutõrjesüsteemi, millest esimesed kaks jõudsid kohale 2022. aasta novembri alguses.

Saksa välisminister Annalena Baerbock külastas Harkivi linna

Saksamaa välisminister külastas Dmõtro Kuleba kutsel Ida-Ukrainas Harkivi linna. Tegu on esimese lääneriigi kõrge poliitikuga, kes on peale Venemaa täieulatuslikku invasiooni käinud Harkivis. Enamik välisriikide riigijuhte, poliitikuid ja teisi tuntud inimesi on käinud Ukraina pealinnas Kiievis.

Baerbock teatas, et Saksamaa annab Ukrainale 20 miljonit eurot Starlinki satelliitinterneti teenuse eest tasumiseks. Eraldatud raha kasutatakse 10 000 Starlinki terminali töö eest maksmiseks. Terminalidest kolmandik läheb Ukraina relvajõududele.

Ukraina peastaap: Venemaa surub Zaporižžja tuumajaama töötajatele peale Vene passe, keeldujatele otsitakse asendustöötajaid

Ukraina kaitsejõudude peastaap teatas oma hommikuses ülevaates, et Vene okupatsioonijõud võtsid 1500-lt Vene passist keeldunud Zaporižžja tuumajaama töötajalt ligipääsu tuumajaama rajatistele.

Peastaabi sõnul otsivad Vene võimud nendele töötajatele Venemaalt asendustöötajaid ning kavatsevad nad majutada elamutesse, kust ukrainlased on põgenenud.

Peastaap teatas laupäeval, et Vene okupatsioonivõimud sundisid 3000-le tuumajaama töötajale peale Vene passid. Samuti võeti ähvardustega ringlusest välja Ukraina grivna ja asendati see Vene rublaga.

Ukraina president võttis Viktor Medvedtšukilt ja veel kolmelt poliitikult Ukraina kodakondsuse

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas teisipäeva õhtul, et ta võttis Ukraina julgeolekuteenistuse ettepanekult neljalt Ukraina poliitikult riigi kodakondsuse, sh vangidevahetuse käigus Venemaale antud Viktor Medvedtšukilt.

Ameerika Ühendriikide luureandmete kohaselt kavatses Kreml teha Viktor Medvedtšukist Kiievi nukuvalitsuse juhi peale Ukraina vallutamist. Medvedtšuk on Vene presidendile Vladimir Putinile lähedalseisev isik.

Medvedtšuk juhtis nüüdseks keelustatud erakonda Opositsiooni Platvorm – Elu Jaoks. Ülejäänud kaks kodakondsuse kaotanud meest, Tarass Romanovõtš Kozak ja Renat Ravelijovõtš Kuzmin, olid valitud Ukraina ülemraadasse Medvedtšuki erakonna nimekirjas.

Neljandat meest, Andri Leonidovõtš Derkašši süüdistatakse USA-s rahapesus ja sanktsioonidest kõrvalehoidmises. Samuti on teda süüdistatud Venemaa aitamises USA 2020. aasta presidendivalimistesse sekkumises.

Meduza allikate teatel on Viktor Medvedtšuki perekond Moskvas, kuid endise Ukraina poliitiku enda asukoht pole teada.

Venemaa ei kinnitanud kas Medvetšukile anti Vene kodakondsus, vahendas Ria Novosti Vene presidendi administratsiooni esindaja Dmitri Peskovi kommentaare. 

ISW: Soledari langemine Vene vägede kätte ei tähenda veel Bahmuti ümberpiiramist

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul ei tähendaks Soledari langemine Vene vägede kätte Bahmuti ümberpiiramist. Mõttekoda rõhutas, et viimaste andmete kohaselt ei ole kogu linn langenud Vene vägede kätte, kuigi Vene allikad on seda korduvalt väitnud.

Ka Vene Wagneri palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožin rõhutas hiljuti, et Wagner võitleb jätkuvalt koordineeritud Ukraina sõduritega. Analüütikute sõnul on linna tegelik kontroll ebaselge tulenevalt linnalahingute dünaamikast.

Reservkolonelleitnant Leo Kunnas ütles teisipäeval "Aktuaalsele kaamerale", et tegelikult ei ole Bahmut ega Soledar strateegiliselt tähtsad. "Nende langemine, kui see peaks toimuma, ei muuda strateegilises plaanis midagi, nii nagu ei muutnud ka Lõssõtšanski ja Severodonetski langemine," ütles Kunnas.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 490 sõdurit ja viis suurtükisüsteemi

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

  

- elavjõud umbes 112 960 (võrdlus eelmise päevaga + 490);

- tankid 3094 (+10);

- jalaväe lahingumasinad 6159 (+5);

- lennukid 285 (+0);

- kopterid 275 (+0);

- suurtükisüsteemid 2078 (+5);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 437 (+3)

- õhutõrjesüsteemid 217 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1862 (+2);

- tiibraketid 723 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4826 (+9);

- laevad / paadid 17 (+0);

- eritehnika 184 (+1).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: CNN/Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: