X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Läti pakub end Ukraina ja Poola veokijuhtide tüli lahendamisel vahendajaks

Veokid Poolas Medyka piiripunktis.
Veokid Poolas Medyka piiripunktis. Autor/allikas: SCANPIX/SOPA IMAGES/ZUMA PRESS WIRE/Attila Husejnow

Läti on valmis olema vahendaja Ukraina ja Poola veokijuhtide tüli lahendamisel. Läti välisminister Krišjānis Kariņš vestles telefoni teel Poola Euroopa Liidu (EL) ministriga ja kutsus üles olukorrale lahendust otsima.

Poola veokijuhid on blokeerinud kolm suurt piiriületuspunkti piiril Ukrainaga, nõudes, et Ukraina veokijuhid ei pääseks enam lihtsustatud korras Poola ja mujale Euroopa Liitu tööd tegema.

Välisministeerium hoiatas Läti veokijuhte, et Ukraina ja Poola piiril on järjekorras 1500 veokit ja ooteaeg üle piiri pääsemiseks võib olla paar nädalat.

Poola autovedajad laiendasid neljapäeval proteste Ukraina veokijuhtide väidetava ebaausa konkurentsi vastu ja sulgesid veel ühe piiripunkti.
Blokaad algas novembri algul kolmes suures piiriületuskohas, kuid laienes nüüd ka Medyka piiripunkti Lõuna-Poolas, kuna Varssavi ja Kiievi kõnelustel ei suudetud lahendust leida.

Medykas liitusid protestivate veoautojuhtidega kohalikud põllumehed, kelle sõnul on Ukraina import teraviljahinna alla viinud. Talunikud nõuavad toetusi ja sooduslaene ning on lubanud sulgeda algatuseks Medyka piiripunkti mitmeks tunniks päevas ja alustada esmaspäevast täielikku blokaadi.

Protesti korraldajad lasevad läbi sõiduautod, humanitaar- ja sõjalise abi.

Poola ja Ukraina taristuministrid ning Euroopa Liidu esindajad on pidanud kõnelusi kriisi lahendamiseks, kuid seni ei ole kokkuleppele jõutud.

Toimetaja: Kai Vare, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: