Poola veoautojuhid blokeerisid piiriületuse Ukrainaga

Poola veoatojuhid blokeerimas piiriületust Dorohuskis Poola-Ukraina piiril.
Poola veoatojuhid blokeerimas piiriületust Dorohuskis Poola-Ukraina piiril. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/WOJTEK RADWANSKI

Poola veoautojuhid piirasid oluliselt piiriületuse Ukrainaga, süüdistades Ukraina veokiijuhte ebaõiglases konkurentsis.

Tegemist on juba teise vaidlusega Ukraina ja Poola vahel pärast seda, kui Varssavi keelustas Ukraina teravilja impordi.

Kui teravilja puudutanud vaidluses olid poolteks Ukraina ja Poola valitsus, siis seekord blokeerisid Poola veoautojuhid piiriületuse kolmes peamises piiriületuspunktis omal algatusel. Tunnis lubatakse piiri ületada ainult ühel veoautol, välja arvatud veokitel, mille laadungiks on sõjathnika, loomad või kiiresti riknevad kaubad. Viimastele piirangud ei laiene.

Poola veoautojuhid on mures, et peavad üha enam Ukraina kolleegidega konkureerima. Kui eelmisel aastal lubati Ukraina veokitel siseneda Euroopa Liitu kõigest 180 000 korda, siis selle aasta jooksul on väljastatud Ukraina veokitele juba 900 000 piiriületusluba.

Tegemist on EL-i, Ukraina ja Moldova vahelise kokkuleppega, mis vähendas piiranguid Ukraina ja Moldova veokite sisenemisele EL-i pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse eelmisel aastal. Kokkuleppe eesmärk on toetada Ukraina ja Moldova eksporti ning selle tingimuste järgi saavad Ukraina ja Moldova veokid senistest väiksemate piirangutega viia oma riikides valmistatud toodangut Euroopa Liitu.

Poola veokijuhid süüdistavad aga Ukraina kolleege selles, et nood tegelevad kaubaveoga ka EL-i sees, mis ei ole leppe kohaselt seaduslik, vahendab Politico.

Nii Euroopa Liit, Ukraina kui ka Poola valitsus on palunud veoautojuhte blokaadi lõpetama.

Poola transpordiministeerium märkis kirjalikus avalduses, et see palus veokijuhte blokaadi lõpetama. Lisaks seisab ministeeriumi kirjas, et Poola võimudel puudub võimalus omapoolsete piirangute kehtestamiseks kuni EL-i ja Ukraina kokkuleppe kehtivus lõpeb järgmise aasta suvel.

Olukorra teeb keerulisemaks asjaolu, et Poolat ootab tõenäoliselt valitsusevahetus. Senine Poola valitsus astub ametist tagasi 13. novembril ning uue valitsuse ametisse astumine võib võtta aega kuni detsembri lõpuni.

Poola veokijuhid lubavad blokeerida piiriületuse, kuni valitsus täidab nende nõudeid.

"Me kavatseme järgida põllumeeste eeskuju: jätkame proteste kuni valitsus tunnistab probleemi olemasolu ning teeb midagi," ütles Ida-Poolas Łukówi linnas tegutseva veoettevõtte juht Jacek Sokół.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: