X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Balti riigid avaldasid Poolale Ukraina piiriblokaadi pärast protesti

Poola veokid piiril Ukrainaga liiklust takistamas.
Poola veokid piiril Ukrainaga liiklust takistamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Balti riikide suursaadikud Varssavis avaldasid Poola võimudele oma pahameelt selle üle, et sealsed veokijuhid on blokeerinud kaubaliikluse Poola-Ukraina piiril ning kahjustavad sellega Ukraina võimekust jätkata sõda Vene agressoriga. Eesti välisministeeriumi kinnitusel on teemat korduvalt suheldes Poolaga tõstatatud.

"Varssavis toimus kolme Balti riigi saadikute kohtumine/demarš Poola taristuministeeriumis," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Brita Kikas vastusesks ERR-i küsimusele, kuidas Eesti piiriblokaadi suhtub.

Demarš tähendab diplomaatias ühe valitsuse pöördumist teise valitsuse poole millelegi tähelepanu juhtimiseks, sageli ettepanekutega konkreetsete meetmete võtmiseks.

"Austame veokijuhtide õigust meelt avaldada. Kahetsusväärselt on see aga kaasa toonud keerulise olukorra, mis tekitab probleeme teistele vedajatele ning lisaraskusi Ukraina majandusele. Oleme omalt poolt antud küsimuse Poolaga tõstatanud  ning loodame, et sellele leitakse peatselt lahendus Poola, Ukraina ja Euroopa Komisjoni koostöös," lisas Kikas.

Tema sõnul jätkab Eesti jõupingutusi olukorrale lahenduse leidmiseks ka Poola uue valitsusega.

"Välisminister Margus Tsahknal toimus kõne Poola endise välisministri Johannes Rauga. Lisaks on plaanis Poola uuel välisministril lähiajal tulla visiidile Tallinnasse, kus teemat ka kindlasti arutatakse," märkis Kikas.

Välisministeeriumi esindaja kinnitas, et Ukraina piiriblokaadi teema oli jutuks ka Tsahkna esmaspäeval toimunud kohtumisel Ühendkuningriigi välisministri David Cameroniga.

Poola veokijuhid, kes näevad madalamate tasudega Ukraina kolleegides endale konkurente, on blokeerinud peamisi piiriületuspunkte Ukrainaga alates novembri algusest, nõudes oma Ukraina veokitele Euroopa Liitu sisenemise lubade taaskehtestamist. Protesti korraldajad lasevad siiski läbi sõiduautod, humanitaar- ja sõjalise abi.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: