X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rain Kooli: köige öigem eestlane

Rain Kooli on rahvusringhäälingu uudisteportaali arvamustoimetaja.
Rain Kooli on rahvusringhäälingu uudisteportaali arvamustoimetaja. Autor/allikas: ERR/Ülo Josing
Meelelahutusärimeheks nimetatav Lauri Viikna käivitas vist endalegi üllatuseks eelmise nädala emotsionaalseima meediaväitluse, kui vöttis kätte ja kirjutas sotsiaalvörgustik Facebookis, et "kurat, see saarlane oma ö tähega ajab hirmsasti närvi!"
Saarlane, keda Viikna silmas pidas, oli Kihelkonnast pärit Madis Kallas, endine kümnevöistleja, kelle ETV oli vötnud koos sporditoimetuse oma inimestega kommenteerima Londoni olümpiamänge. Päev, mil Viikna oma avaldusega esines, oli 7. august ja Gerd Kanter vöitis parasjagu kettaheite pronksmedalit.

Ühe pölema läinud karusselliga tuntuks saanud tivolituuritaja säutsatus poleks tegelikult erilist meediatähelepanu väärinudki, eriti kui mees ise väidab, et postitas selle oma söpradele. Aga oli siis tegemist oskamatusega sotsiaalvörgustiku seadeid öigesti kasutada vöi oli Viikna tähelepanuvajadus siiski suurem kui ta tagantjärgi möista annab - igatahes sai postitusest selline, mis polnud nähtav ainult arvaja söpradele, vaid kellele tahes.

Kui siis veel paar tema meediainimestest tuttavat sel teemal kaasa rääkisid, oli ainult loetud päevade küsimus, mil möni meediaväljaanne tundeid tekitava teema üles korjab. Esimesena ei pidanud vastu Saarte Hääl, mille uudist omakorda refereeris Delfi ja nii see lumepall augustis veerema hakkas.

Tösi ta on, et igaühel on öigus oma arvamusele. Ma siis arvan ka natuke.

Ma tunnen ennast alati ebamugavalt, kui keegi püüab luua mingit fundamentalistlikku öige eestlase vöi öige eestluse šablooni. Ja just seda Lauri Viikna otsapidi teha püüdis. Ei piirdunud ta ju teatega, et tele-eetris kölanud Madis Kallase "ö" teda närvi ajab, vaid pidas vajalikuks ka teada anda, et "kommentaator peab rääkima riigikeelt, mitte olema logopaat või poolearuline!" Sammuke edasi ja siis jöudis mees juba selleni, et "Meie Eesti keel on juba isegi ohus! Inimesed, eriti noored ei oska ei rääkida ega kirjutada!" [kirjaviis muutmata]

Kes ja mis tingimustel on öige eestlane? Meil köigil on seaduste ja möne määrusega ette nähtud ühised kohustused, aga sealt edasi on köik ainult subjektiivsete arvamuste ja tavade kogum. Öige eestluse mudel on löppude löpuks igaühe ajude keemiliste protsesside tulem ja neid mudeleid on enam-vähem sama palju kui on maailmas eestlasi. Ja riigikeeles(t) rääkides - näidatagu mulle inimest, kelle könekeel alati sajaprotsendiliselt kirjakeele normile vastab!

Madis Kallas rääkis olümpiaülekannetes ladusas ja selges eesti keeles. See, et spordikommentaatori maakondlik päritolu ühe tähe hääldusest kuulda oli, on nüüd küll viimane asi, mis siin maailmas eestlust ohustab. Kallase kallal haukujad meenutavad mulle aga neid paari vanemat daami, kes äsja löppenud Viru folgi viimase päeva hommikukontserdi ajal tuju rikkusid, hurjutades kohalolijaid köva häälega. Et kuidas tänapäeva publik kuhugi ei kölba - näe, vaata, istuvad niisama, keegi ei tantsi, ei tantsi enne kui sada grammi sees ja noored ei tantsi üldse enne kui päris purjus on... Ja kuidas nad ise ikka kohe läheks keerutaks tantsu... kui oskaks (!)

Ikka seesama fundamentalism, ikka seesama ainuke öige viis olla ja köik ülejäänud on valed. See on eemaletöukav ja ahistav. Nagu tahaks keegi sind kogu aeg mingisse puuri toppida.

Mis veel Lauri Viiknasse puutub, siis teadjamad inimesed teavad rääkida, et tema körvale sobivat eesti keelt kohtab tänu muhu murde möjule Saaremaa kirdenurgas. Nii et kui ta oma tivoliga kunagi veel saarele kipub, ei jää muud üle kui soovitada tal oma õ-igatsusega Pöide minna. Kaugemale enam mitte.

Tegemist on Vikerraadio päevakommentaariga. Kõiki päevakommentaare täispikkuses on võimalik kuulata SIIN.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: