Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaljulaid ei kuulutanud välja magusamaksu

{{1499094360000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

President Kersti Kaljulaid otsustas mitte välja kuulutada riigikogus vastuvõetud magusamaksu seaduseelnõu.

President Kaljulaid põhjendas otsuses, et seaduse teine alternatiiv, mis vabastab magustatud joogi maksust magustatud joogi, mis toimetatakse rahvusvahelisi reise tegeva vee- või õhusõiduki pardale eesmärgiga seda pardal asuvast müügikohast kaasa müüa, on vastuolus võrdse kohtlemise põhimõttega ning seega põhiseadusega.

"On küsitav, mis asjaolu õigustab antud juhul – erinevalt nt alkoholist ja tubakatoodetest - magustatud jookide maksu alt vabastamist ka kaasamüüdava kauba puhul ehk juhul, kui maksuvabastuse objektiks on avamata magustatud jookide (nt suletud limonaadipudel) kaasa müümine rahvusvahelisi reise tegeva vee- või õhusõiduki pardal asuvast müügikohast," märkis president.

"Erandit, mis vabastab Eestist kui lähtekohariigist lahkuval vee- ja õhusõidukil müüdava kinnise magustatud joogi magusamaksust, peab õigustama sisuline erinevus olukorrast, kus sama kaupa müüb Eesti maismaal asuv müüja. Sellist sisulist erinevust, mis annaks omakorda legitiimse eesmärgi asjaolude erinevaks maksustamiseks, ma tuvastada ei suutnud," lisas ta.

Kaljulaid ütles, et on seisukohal, et sellise regulatsiooniga annab seadusandja alusetu eelise ühele sektorile ning see ei ole kooskõlas põhiseadusest tuleneva võrdse kohtlemise põhimõttega.

Ühtlasi juhtis Kaljulaid tähelepanu, et põhiseadusega vastuolus võib olla ka müügikoha pidaja kohustus kontrollida, kas tarnija on magusa joogi maksu deklareerinud. "Erinevalt alkoholi- ja tubakatoodete jae- ja hulgimüüjatest, kelle tegevuse õiguspärasust kinnitavad vastavasisulised maksumärgid ja tegevusload, puuduvad magustatud jookide puhul objektiivsed kriteeriumid, mille alusel müügikoha pidajal oleks võimalik kontrollida, kas tarnija on aktsiisid tõepoolest deklareerinud ja tasunud."

Kaljulaid saadab eelnõu tagasi riigikokku uueks arutamiseks. Riigikogu edastas presidendile väljakuulutamiseks magustatud joogi maksu seaduse 19. juunil. Aega selle väljakuulutamiseks oli presidendil 3. juulini. 

Valitsuse plaani kohaselt pidi seadus jõustuma 2018. aasta jaanuarist ja tooma juba järgmisel aastal riigieelarvesse tulu ligi 15 miljonit eurot.

Ossinovski: president toetab magusamaksu ideed

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles "Aktuaalsele kaamerale", et president kasutas oma seaduslikku õigust, aga et tal on hea meel, et president toetab magusamaksu ideed kui sellist ja selle positiivset mõju inimeste tervisele.

Minister viitas, et president on vaidlustanud seaduses kõigest ühe väikse nüansi, mis puudutab maksuvabastust rahvusvahelisele õhu- või veesõidukile.

Ossinovski täpsustas, et see nüanss lisati sellele eelnõule parlamendi menetluse käigus. "Esialgses valitsuse eelnõus seda erandit ei olnud. Mina isiklikult seda erandit ei ole ka kunagi toetanud," rääkis Ossinovski.

"Eks nüüd on pall parlamendi käes, et oma juriidilist teadmist ja argumentatsiooni ette valmistada. Kas siis selleks, et seadus uuesti muutmata kujul vastu võtta või presidendi argumentide valguses see erand sealt seadusest välja võtta," lisas ta.

IRL-i fraktsiooni aseesimees ja rahanduskomisjoni kuuluv Priit Sibul tunnistas, et see ettepanek tuli tõepoolest rahanduskomisjonist.

"Me pidasime seda põhjendatuks toetada kuivõrd neid reise ei tehta ainult Eesti vetes ja seal tuleb arvestade selle laiema aspektiga ja aktsiisipoliitika puhul riik taolisi erisusi on ka varem rakendanud," sõnas Sibul.

Ossinovski arvas, et kui riigikogu seaduse samal kujul uuesti vastu võtab, siis on suur tõenäosus, et president ei kuuluta seda seadust taas välja ja pöördub riigikohtusse. Seega peab ta mõistlikuks lahenduseks see erand seadusest eemaldada.

Sotside fraktsiooni juht: riigikogul tuleb olukorda arutada

Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimehe Kalvi Kõva sõnul tuleb riigikogul arutada ja otsustada, mida magustatud jookide seadusega edasi teha, kui president selle esmaspäeva õhtul väljakuulutamata jättis.

"Kuna alles täna see väljakuulutamata jätmine toimus, siis eks seda tuleb arutada ja vaadata, mis on need võimalused selle seadusega siis edasi liikuda, või mis on need alternatiivid," ütles Kõva BNS-ile.

"Eks riigikogu siis seda arutab ja otsustab, ma ei oska seda praegu rohkem kommenteerida," märkis Kõva ja lisas, et ta ei oska öelda, millal riigikogu seda arutada võiks.

Kuivõrd maksuseaduse vastuvõtmise ja jõustumise vahele peab maksukorralduse seaduse kohaselt jääma vähemalt kuus kuud, siis ei saa seadus Priit Sibula sõnul rakenduda järgmise aasta jaanuarist ja riigikogu koguneb ilmselt suvel erakorraliselt, et seadust menetleda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: