Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Riias: Lätis on taas puhkenud oligarhide mõju puudutav skandaal

Lätis on taas puhkenud skandaal oligarhide üle, kes kasutavad poliitilist mõju enda ärihuvides. Ajakiri Ir on avaldanud Riia Ridzene hotelli numbritoas tehtud salvestisi, misjärel on päevavalgele tulnud riigiprokuratuuri ja korruptsioonitõrjebüroo erinevad seisukohad.

Just oligarhide pärast algatas Läti toonane president Valdis Zatlers 2011. aastal seimi laialisaatmise. Kuueaastase uurimise järel sulgesid õiguskaitseorganid oligarhide loo toimikud asja kohtusse saatmata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd on ajakirja Ir valduses osa aastatel 2009-2011 Riia Ridzene hotelli numbritoas tehtud salvestustest, kus oligarhidest poliitikud Ainārs Šlesers, Andris Šķēle ja Aivars Lembergs arutavad, kuidas legaliseerida varifirmade kaudu teenitud raha ja keda panna presidendiks, peaministriks või peaprokuröriks, et nende ärihuvisid ei kahjustataks.

Aastate eest Ridzene hotellis tehtud salvestiste ehtsuses ei kahtle ka õiguskaitseorganid. Küsimus on, kui jõhkralt manipuleeritakse ametikohtade ja poliitilise võimuga ning kui omakasupüüdlikult seda kõike tehakse.

"Mõjukad poliitikud kasutasid võimu, et teha oma varjatud vara jaoks kasulikke otsuseid. Kolmas osa on seotud kontrolliga ajakirjanduse üle - kuidas nad mõjutasid nii era- kui ka avalik-õiguslikku meediat," rääkis ajakirja Ir peatoimetaja Nellija Loćmele.

Osa Ridzene juttudes osalejaid on siiani võimul. Jānis Dūklavs, kes soovis lintidel müüa kõrge hinnaga variisikute kaudu talle kuuluvat maad Riia sadamas, on praeguse valitsuse põllumajandusminister. Ja Aivars Lembergs valiti taas Ventspilsi linnaduuma esimeheks.

Läti peaprokurör ja korruptsioonitõerjebüroo mängivad omavahel pingpongi, põhjendades, miks need osad lindistustest uurimismaterjalina prokuratuuri ei jõudnud.

"Kas üldse kriminaalasjas see info oli? Kui polnud ja tegu on objektiivse materjaliga, tekib küsimus, kes ja miks seda varjas ega esitanud uurimiseks," küsis Läti peaprokurör Ēriks Kalnmeiers.

Lisaks juriidilisele näitavad avaldatud materjalid ka moraalset kriisi. Hotellijuttude kõnepruuk on jõhker, vahele lendavad ka venekeelsed sõimusõnad.

"See, kuidas riigi kõrged ametiisikud ühes hotellitoas sellisel jõhkral moel jagavad võimu ja kindlustavad ainult oma heaolu, pole Läti inimestele vastuvõetav. Peaprokurör väidab, et tal polnud selle kõneluste osa kohta teavet. Samas ütleb korruptsioonitõrjebüroo endine asejuht, et peaprokurör valetab," rääkis Loćmele.

Küll aga huvitab uurimisorganeid, kuidas lindistused lekkisid, sest tegu võib olla riigisaladuseks kuulutatud materjaliga.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: