Vabariiklasest poliitikud pole rahul Trumpi Charlottesville'i avaldusega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

President Trump tegemas avaldust Charlottesville'i teemal.
President Trump tegemas avaldust Charlottesville'i teemal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Mitmed vabariiklastest poliitikud pole rahul viisiga, kuidas president Donald Trump Charlottesville'is toimunud vägivalda kommenteeris, ning leiavad, et riigipea oleks pidanud väljendama paremäärmuslaste suhtes otsekohesemat hukkamõistu.

Charlottesville'i tänavatele olid laupäeval kogunenud paremäärmuslased ja vastumeeleavaldajad. Kohalikud võimud kuulutasid varem päeval linnas välja hädaolukorra, sest paremäärmuslaste marsiga seoses peljati laiaulatusliku vägivalla puhkemist. Paremäärmuslased kogunesid meeleavaldusele, et takistada lõunaosariikide kindrali Robert E. Lee (1807–1870) ausamba mahavõtmist.

Nagu kardeti, puhkesid paremäärmuslaste ja vastumeeleavaldusel osalenute vahel kokkupõrked. Ühel hetkel kihutas vastumeeleavaldajate sekka auto ning selles rünnakus hukkus üks ja sai viga rohkem kui 20 inimest. Võimude hinnangul rammis auto roolis olnud noormees vastumeeleavaldajaid tahtlikult ning lisaks kinni peetu vastu alustatud isikuvastaseid kuritegusid puudutavale juurdlusele on föderaalne juurdlusbüroo (FBI) alustanud ka kodanikuõiguste rikkumist puudutavat juurdlust.

Asjaolu, et Trump ei toonud oma laupäeva õhtul tehtud pöördumises välja valgete ülimuslikkust kuulutavaid paremäärmuslasi ning süüdistas vägivallas "kõiki osapooli", pälvis USA meedias palju kriitikat ning sellega liitusid ka mitmed mõjukad vabariiklastest kongresmenid, vahendasid Fox News, Politico ja Vox.

"Härra president - me peame nimetama kurjust selle õige nimega. Tegu oli valgete ülimuslikkuse toetajatega ning see oli siseriiklik terrorism," teatas näiteks Colordado vabariiklasest senaator Cory Gardner.

"Rahva jaoks on oluline kuulda, et president kirjeldab sündmusi Charlottesville'is sellena, mis nad olid - valgete ülimuslikkuse toetajate terrorirünnakuna," märkis Floridat esindav senaator Marco Rubio.

Samast osariigist pärit esindajatekoja liige Ileana Ros-Lehtinen lisas: "Valgete ülimuslikkuse toetajad, neonatsid ja antisemiidid on meie Ameerika väärtuste täielik vastand. Viha ja fanatismi puhul ei ole mingeid "osapooli"."

"Natsid, Ku Klux Klan ja valgete ülimuslikkuse toetajad on eemaletõukavad ja esindavad kurjust," märkis Texasest pärit senaator Ted Cruz. "Ja meil kõigil on moraalne kohustus võtta sõna nende poolt levitatavate valede, sallimatuse, antisemitismi ja vaenuõhutamise vastu. Olles näinud seda kohutavat videot, kus autojuht kihutab tahtlikult meeleavaldajate sekka, kutsun ma justiitsministeeriumi üles koheselt uurima ja esitama süüdistust selle groteskse siseriikliku terroriakti asjus."

Ka mitmed teised juhtivad vabariiklased - näiteks Orrin Hatch, Tim Scott, Paul Ryan ja Cathy McMorris Rogers - on Charlottesville'i sündmusi kommenteerides kasutanud presidendist otsekohesemaid süüdistusi - ehk mõistnud hukka "valgete ülimuslikkust" toetavad paremäärmuslased ja nimetanud autorünnakut "siseriiklikuks terrorismiks".

Orrin Hatch kusjuures rõhutas oma Twitteri-postituses, et tema "vend ei andnud oma elu Hitleri vastu sõdides selleks, et natside ideed saaksid tema kodumaal ilma vastuseisu kohtamata levida".

Ka Valge Maja endine kommunikatsioonijuht Anthony Scaramucci, kes pühapäeval ABC Newsile intervjuu andis, avaldas arvamust, et Trump poleks pidanud võtma pöördumises palju otsekohesema tooni. "Presidendi moraalset autoriteeti omades, pead sa sellised asjad välja ütlema," rõhutas ta.

Demokraatide ridadesse kuuluv Charlottesville'i linnapea Michael Signer kritiseeris CNN-is Trumpi pöördumist ning märkis Valge Maja poolt pole märgata mingit juhtrolli võtmist. Samuti väitis Signer, et Trumpi valimiskampaania on paremäärmuslasi julgustanud.

Valge Maja teatas pühapäeval kommentaariks, et president mõistis hukka igasuguse vägivalla ja vaenuõhutamise ning seega ka paremäärmuslased. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: