Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod ja video: selline tuleb kommunismiohvrite memoriaal Maarjamäele

Tuleva aasta sügiseks peaks Tallinnas Maarjamäel valmima kommunismiohvrite memoriaal „Teekond”, mis hakkab laiuma umbes 30 000 ruutmeetril ja läheb maksma ligi kaheksa miljonit eurot.

Kolmapäeval allkirjastasid Riigi Kinnisvara AS (RKAS) ja konsortsium, kuhu kuuluvad OÜ Tafrix, Graniittirakennus Kallio Oy, Verston Ehitus OÜ ning GRK Infra AS, ehituslepingu kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi rajamiseks.

Ehitustööde maksumus on 6,6 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Memoriaali tarvis tuleb raha Eesti Represseeritute Abistamise Fondist ja riigieelarvest.

Mälestusmärgi arhitektuurne lahendus „Teekond“ valiti välja kaheteistkümne kavandi hulgast ning selle autoriteks on Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann, Tiiu Truus, Martin Prommik ja Lidia Zarudnaja Arhitektuuribüroo JVR OÜ-st.

Võidutöö järgi rajatav memoriaal koosneb kahest osast, millest üks on „Teekond“ ja teine „Koduaed“. Selleks, et jõuda koduaeda, tuleb võtta ette teekond. Et asuda teekonnale, tuleb lahkuda koduaiast.

Kommunismiohvrite memoriaal ja ohvitseride mälestusmärk from JVR on Vimeo.

Ühtlasi kutsub RKAS üles kommunistliku režiimi repressioonide ohvrite lähedasi kontrollima memoriaali kirjete õigsust. Andmeid saab kontrollida ning vajadusel lisada või täiendada selle aasta lõpuni veebilehel http://memoriaal.ee/. Isikute nimed koos sünni- ja surma-aastaga kantakse memoriaalile alaliselt ning nende hilisem muutmine on väga keerukas.

Kommunismiohvrite memoriaal ja ohvitseride mälestusmärk on ühiseks mälestuspaigaks kommunismikuritegude ohvritele. Mälestuspaigas leiab äramärkimist kommunistliku režiimi tegevuse tõttu enam kui 28 000 elu kaotanud isikut, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ja kelle matmiskoht on paljudel juhtudel teadmata.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: