Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome parlament lubas kangema õlle toidupoodidesse

{{1513333560000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Soome parlament otsustas reedel, et toidupoodides tohib müüa senisest kangemat alkoholi ehk lubatud alkoholisisalduse mahuprotsent tõuseb senise 4,7 pealt 5,5 protsendini.

Otsus kiideti 200-liikmelises parlamendis heaks väga napilt, poolt hääletas 98 ja vastu 94 rahvasaadikut, vahendas Yle.

Ülevaadet sellest, kuidas iga parlamendisaadik hääletas, saab vaadata SIIN.

Seadusemuudatus peaks hakkama kehtima järgmise aasta märtsist.

Teema üle tuli parlamendis veel vaielda. Näiteks oli neljapäeva õhtul sotsiaal- ja tervishoiukomisjon toidupoodidesse lubatava mahuprotsendi tõstmise vastu ja see tähendas, et küsimuse üle tuli hääletada täiskogus.

Alkoholiseaduse muutmist tervikuna hääletab Soome parlament järgmisel nädalal, 18. detsembril toimuval teisel lugemisel.

Soome valitsuserakonnad jõudsid juba maikuus kokkuleppele riigi alkoholipoliitika uutes põhimõtetes, mis leevendavad oluliselt riigi senist jäika poliitikat. Kangema õlle toidupoodidesse lubamine oli osa sellest plaanist.

Tervishoiuorganisatsioonid, osa poliitikuid ja mitmed muud ühendused kritiseerisid valitsuse plaane.

Kerge alkohol kangusega 4,8-5,8 protsenti kannab Soome reeglite kohaselt märgistust IV A ja seda on saanud seni osta vaid riikliku monopoli Alko poodidest. Toidupoodides on seni olnud saadaval õlled ja muu kerge alkohol kangusega 0-2,8 (I-olut), 2,8-3,7 (II-olut) ja 3,7–4,7 (III-olut).

Olemas on ka IV B-olut, mis on kangusega 5,8-12, mõnikord ka rohkem, ning see jääb endiselt müügile ainult Alko poodides.

Liit: soomlaste huvi odavama Eesti õlle vastu väheneb

Eesti Õlletootjate Liit usub, et Soome parlamendi samm vähendab soomlaste huvi odavama Eesti õlle vastu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nende praegune kangem õlu on olnud Alko-süsteemis, kus see on ülikallis. Kui see läheb tavapoodidesse, siis selle hind muutub mõistlikuks. Meie tootjatele ja turule on see kehv uudis, sest soomlased on käinud siiamaani õlle puhul ostmas ikkagi eelkõige natuke kangemat õlut ja nüüd kaob neil ära põhjus seda siit osta," kommenteeris Eesti Õlletootjate Liidu tegevjuht Peeter Võrk.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: