Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome parlament kiitis uue alkoholiseaduse heaks. Mis muutub?

Õlu Helsingi supermarketis.
Õlu Helsingi supermarketis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soome parlament kiitis teisipäeval heaks alkoholiseaduse muudatused, mis lisaks sellele, et senisest kangem õlu lubatakse toidupoodidesse, leevendab põhjanaabrite senist suhteliselt ranget alkoholipoliitikat ka mitmel muul viisil.

200-liikmeline Eduskund kiitis alkoholiseaduse muudatused heaks häältega 124-65, vahendas Yle.

Plaanide kohaselt peaks muudatustepakett hakkama täismahus kehtima järgmise aasta märtsi algusest, kuid mõned sätted rakenduvad juba uue aasta esimesest päevast.

Enne jõustumist vajab uus alkoholiseadus veel president Sauli Niinistö heakskiitu hiljemalt 28. detsembril.

Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeerium saatis teisipäeval avalikkusele ka pressiteate, milles võetakse kokku olulisemad muudatused.

Toidupoed, kioskid ja bensiinijaamad tohivad müüa senisest kangemat õlut ja muid sarnaseid jooke

Kohe pärast aastavahetust tohib toidupoodides müüa senisest kangemat kergemat alkoholi ehk lubatud alkoholisisalduse mahuprotsent tõuseb senise 4,7 pealt 5,5 protsendini.

Sellisteks jookideks on eelkõige õlu, kuid ka siider ja nn long drink tüüpi joogid - ehk muudatus puudutab ka neid jooke, mis on valmistatud kangema alkoholi ja mingi tooniku segamisel.

Soome kõnekeeles tähendab muudatus seda, et nn nelosolut jõuab poodidesse.

Kerge alkohol kangusega 4,8-5,8 protsenti kannab Soome reeglite kohaselt märgistust IV A ja seda sai seni osta vaid riikliku monopoli Alko poodidest. Toidupoodides on seni olnud saadaval õlled ja muu kerge alkohol kangusega 0-2,8 (I-olut), 2,8-3,7 (II-olut) ja 3,7–4,7 (III-olut). Olemas on ka IV B-olut, mis on kangusega 5,8-12, mõnikord ka rohkem, ning see jääb endiselt müügile ainult Alko poodides.

Käsitööõlle jaemüügilubasid saab taotlema hakata

Käsitööõlle jaemüügilubasid saab taotlema hakata kohe pärast aastavahetust.

Restoranid saavad teha happy hour-reklaame

Toitlustusasutused saavad hakata reklaamima nn happy hour soodustust ehk perioodi, mil nad alkoholi tavapärasest odavamalt müüvad. Sellist reklaami saab teha muuhulgas tänaval ja ajalehtedes.

Kange alkoholi hinnast võib teatada ka veebis

Kange alkoholi tootjad, hulgimüüjad ja toitlustusasutused saavad oma tooteid tutvustada veebis avaldatud hinnakirjades kohe jaanuari algusest. Seni tohtisid kange alkoholi hinnakirju trükis ja veebis avaldada vaid riiklik monopol Alko ja jaemüüjad.

Toitlustusasutused saavad olla avatud nende poolt soovitud ajal

Restoranide lahtiolekuajad lastakse vabaks 1. jaanuarist. Alkohoolsete jookide pakkumist restoranides puudutavad uued reeglid hakkavad aga kehtima märtsi alguses.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: