CNBC: optimism USA majanduse suhtes kasvab, paraneb ka Trumpi reiting ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Telekanali CNBC tellitud uuringu kohaselt on USA elanike optimism majanduse tuleviku suhtes tõusuteel ning see parandab ka hinnangut president Donald Trumpi tööle riigipeana.

CNBC All-America Economic Survey küsitles kokku 800 inimest ning esimest korda viimase vähemalt kui 11 aasta jooksul vastas rohkem kui pool osalenutest, et USA majandus on heas või suurepärases seisus, vahendas cnbc.com.

Samuti oli rekordilähedane, et 41 protsenti vastanutest eeldab, et tuleval aastal läheb majandusolukord veelgi paremaks.

Arvamusküsitluse korraldasid 10.-13. detsembrini kaks uuringufirmat, vabariikliku taustaga Public Opinion Strategies ja Demokraatliku Partei taustaga Hart Research.

Muuhulgas usub 42 protsenti ameeriklastest, et nende palk tuleval aastal tõuseb, 41 protsenti kinnisvaraomanikest aga ootab oma kodude väärtuse kasvu. Nii kõrgeid näitajaid pole olnud alates 2007. aastast. Näiteks 2011. aastal, kui USA majandust oli räsinud finantskriis, arvas vaid 15 protsenti omanikest, et nende kinnisvara hind võiks kasvada.

"Me ei täheldanud marginaalset muutust majanduses, me täheldasime teistsugust majandust," nentis uuringufirma Public Opinion Strategies esindaja Micah Roberts. "2017 on aasta, mil ameeriklased jätsid lõpuks majandussurutise selja taha, kui võtta arvesse nende hoiakut majanduse olukorra suhtes, ja selleks läks vaja muudatust juhtimises."

Avalik hinnang Trumpi tööle presidendina on siiani kippunud olema lahus hinnangutest majanduse kohta - ehk paljud uuringud on andnud talle madala reitingu ka olukorras, kus majandus on tõusuteel - kuid see võib olla nüüd muutumas. Kuna majandus on kaks kvartalit tugevalt kasvanud ning töötuse määr püsib madalal, on ka Trumpi reiting paranemas.

CNBC uuringu kohaselt kiitis Trumpi töö hekas 42 protsenti vastanutest ja septembriga võrreldes on see näitaja neli protsendipunkti kasvanud. Neid, kes riigipea tööga rahul ei ole, on 49 protsenti ning see näitaja on sama perioodiga langenud kolm protsendipunkti. Kuigi suvega võrreldes on hinnang presidendile paranenud ja praegune tulemus on tema ametiaja tugevaim, on tegu ikkagi madala reitinguga presidendile, kes on valitsemas ajal, kui majandus nii tugevalt tõuseb.

Samas on Trumpi näitajad kõige paremad just siis, kui teemaks on majandust puudutavad küsimused. Esimest korda tema ametiaja jooksul oli erakondliku eelistuseta elanike seas rohkem neid, kes tema tööd majandusvallas positiivselt hindasid.

Küll aga võib tema reitingule negatiivselt mõjuda tema erakonna poolt kavandatav maksuplaan, mis on uuringu kohaselt vägagi ebapopulaarne - isegi vabariiklaste valijate seas on selle toetajaid parimal juhul 56 protsenti. Umbes 60 protsenti vabariiklastest ei usu praegusel hetkel, et plaan nende maksukoormust vähendaks. Kokku on sellel plaanil vaid 26 protsendi ameeriklaste toetus. Samas on keerulise maksuplaani puhul ka palju segadust ning olukorda võib parandada see, kui presidendi administratsioon ja tema erakond plaani paremini selgitaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: