Hiina ja USA üritavad tippkohtumisel majanduskoostööd parandada

Foto: SIPA/Scanpix

Aasia-Vaikse ookeani majanduskoostöö organisatsiooni ehk APEC-isse kuulub 21 riiki. Mõjukamad nendest on Hiina ja USA, kellel on eri nägemused tuleviku kaubandusest. Hiina president Xi Jinping ütles, et arenenud riigid peaksid toetama rahvusvahelist kaubandussüsteemi, et toetada arenevaid riike.

"Peaksime tagant tõukama avatud majandust, mis toob kõigile kasu. Avatus tähendab progressi, enesesse sulgumine aga mahajäämist. Meie, Aasia ja Vaikse ookeani riigid teame seda päris hästi tänu oma arengukogemusele," ütles Hiina president reedel APEC kohtumisel.

Hiina president toetab üha enam mõtet, et globaliseerumine on pöördumatu, kuid ta soovib riigijuhtide sekkumist, et globaliseerumine oleks tasakaalustatum ja kõikehõlmav. Samas kõlab tema majandusliku avatuse üleskutse õõnsalt, sest kriitikute arvates kehtestab hiina välisfirmadele suuri piiranguid. Enne president Xid esinenud USA president soovib, et kaubandus toetaks tema riigi kasvu ja lähtub eelkõige sellest.

USA president Donald Trump ütles kohtumisel: "Sõlmin kahepoolseid leppeid iga Kagu-Aasia riigiga, kes tahab olla meie partner ja kes jälgib õiglase ja võrdväärse kaubanduse põhimõtteid. Mida me enam ei tee, on suurte lepete sõlmimine, mis seovad meie käed, vähendavad suveräänsust ja muudavad mõtteka jõustamise peaaegu võimatuks."

Trump kritiseeris ka Maailma Kaubandusorganisatsiooni ja rahvusvahelisi kaubandusleppeid, millest Ameerika Ühendriigid on tema ametisoldud aja jooksul loobunud. TPP ehk vaikse ookeani ülesest kaubandusleppest loobumine ei peata leppe elluviimist, sest selle 11 liikmesriiki tahavad ideega edasi minna.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: